Представиха възстановка с копия на 72 находки в тракийската гробница на Археологически комплекс „Източна могила” в село Караново

Сдружение "Културни проекти" I 29.07.2011

„Тук почива един велик мъж и военачалник“, сподели проф. Барбара Пфердехирт от Roman-German Museum, Майнц

29.07.2011 г., с. Караново, Нова Загора. Днес представители на туристическия бизнес и медиите се запознаха с върнатите по оригиналните им места копия на находките в реставрираната тракийска гробница на Археологически комплекс „Източна могила”. Изключителен интерес за пореден път предизвика ритуалното погребение на аристократ и военноначалник от I в. сл. Хр., който е изгорен и положен заедно с бойното си снаряжение, и уникални съдове от бронз, ценни метали и стъкло.

На събитието присъстваха Веселин Игнатов, археолог, Силвия Борисова, артреставратор, Евгени Димитров, председател на Сдружение „Културни проекти“, Людмил Каравасилев Мениджър „Връзки с обществеността и спонсорство”, ОББ, проф. Барбара Пфердехирт и Маркус Шолц, Roman-German Museum, Майнц, Федерална република Германия, кмета на с. Караново Деньо Денев и Маргарит Тодоров зам.-кмет на Община Нова Загора.

„Разкопките в Източна могила с. Караново са първата стъпка, в която туристите могат да се потопят в магията на археологията, като отблизо наблюдават работата на експертния екип“, сподели Людмил Каравасилев, представител на генералния спонсор ОББ. Според него съвместната работа между Община Нова Загора, музея и бизнеса е уникално партньорство, което може да бъде пример за успешна работа.

Проф. Барбара Пфердехирт отбеляза, че в днешния ден не само представяме този изключетелен теренен музей, но и почитаме паметта на един неизвестен, но със сигурност велик мъж. Нейният колега от Roman-German Museum, Майнц, Маркус Шолц допълни, че възходът и успешната експанзия на Римската империя се дължат точно на такива добри военноначалници, като човекът, който почива в тази могила.

Двамата европейски учени оцениха изключително високо работата на археолозите и експонирането на комплекса за посетители. Те отговорно заявиха, че нивото на работата на обекта е по най-добрите световни стандарти.

Общият брой на находките е 72, като точни техни копия са разположени на местата, където са открити. Копията са ювелирна изработка на реставраторката Силвия Борисова, чиито авторски работи има изложени и Британския музей от 10 години насам.

Една от най-интересните и важни находки на Източната могила е тракийската колесница четириколка, с впряг от два коня и куче, открита през есента на 2008 година. Колата се отличава с големия размер на колелата – диаметър 1, 20 м. Запазените следи от дърво дават представа за нейната конструкция и общ изглед. Впечатляваща е декорацията от бронзови апликации на коша на колата. Още по богато са украсени ярема и сбруите на конете.

От средата на 2009 година ОББ, съвместно със Сдружение „Културни проекти”, подкрепя работата на археолозите от Исторически музей Нова Загора при разкопките на Източната могила. С финансовата подкрепа на ОББ стана възможно откриването на уникалната зидана гробница на тракийския аристократ, както и консервацията и реставрацията на находките в нея. ОББ финансира и изграждането на заслон над откритите колесница и гробница. До момента банката е отделила повече от 100 000 лева за това сътрудничество. Значима е и подкрепата на Министерство на културата, осигурило 20 000 лева за първоначалната теренна консервация и реставрация на находките.

Посетителите на Източната могила могат да видят оригиналната тракийска колесница и точно копие на бронзовите апликации, които са разположени на мястото на откритието.

Археологическите открития в Източната могила са в изключителна близост до главния път към Южното Черноморие и се очаква да привлекат много български и чуждестранни туристи.

Людмил Каравасилев,
Мениджър „Връзки с обществеността
и спонсорство”
ОББ

За допълнителна информация:

Стоян А. Стоянов
ПР Консултант
Сдружение „Културни проекти“
Тел.: 088 888 98 11
E-mail: info@culturalprojects.org
Web: www.culturalprojects.org

 

Leave a Reply