www.24chasa.bg I 27.01.2014г.
Hай-влиятелните технологични компании са платили рекордно високи суми за федерално лобиране през 2014 г., въпреки че тези разходи за бизнеса по принцип са започнали да намаляват.
Парите често са били насочени към области, които не са пряко свързани с технологии. Това показва колко разностранни и мощни са станали големите технологични играчи, пише сайтът “Бизнес инсайдър”.
Компанията с най-много разходи за лобиране през миналата година е “Гугъл”, като интернет гигантът е платил 16,8 милиона долара, или 1 милион повече от 2013 г. Областите, за които са отишли парите, са онлайн реклама и защита на личните данни, но също така и важни теми като патенти, трудово законодателство, дронове, здравеопазване, имиграция и данъчна реформа.
“Амазон” е увеличила разходите си за лобизъм с 37 процента и е платила 4,7 милиона долара, докато за да защити интересите си във Вашингтон, “Епъл” е платила 4,1 милиона долара, или увеличение с 21 процента.
При “Фейсбук” скокът е с 45 процента, като социалната мрежа е дала 9,3 милиона долара, за да прокара своите интереси.
Скокът сред харчовете на големите имена става на фона на намалели като цяло разходи за лобиране. Според неправителствената организация “Консюмър Уочдог” сумите за този вид дейност, платени от 15-те най-големи технологични компании през 2014 г., са спаднали с 3 процента. Сред компаниите, които всъщност са намалили разходите си за лобиране, са “Майкорсофт” и Ай Би Ем.