сп. Sign Cafe, Медии & Рейтинги | Ани МИХАЙЛОВА | 2010-02-13
А сега накъде след продажбата на bTV?
Какво очаква медийния пазар след като продажбата на bTV от най-дискутирана тема в гилдията, се превърне в реалност? Кой е новият собственик на най-гледания тв канал у нас? Кога ще бъде обявена сделката? Каква е нейната стойност? А реалната й цена? Какво ще се случи с първата ни национална медия? А с кадрите й? Какво ще стане след като двуполюсният тв модел се настани да господства върху аудиторията?
Въпросите придобиха сезонна актуалност в края на януари след съобщение на "Ройтерс" Позовавайки се на "източник, близо до преговорите" в информацията се твърдеше, че Central European Media Enterprises (СМЕ) съвсем скоро ще финализира купуването на bTV. Срещу 500 млн. евро, според световния информационен гигант. В информацията се твърдеше също така, че пазарният дял на медията е 40%, а компанията собственик "Болкан нюз корпорейшън" е реализирала печалба от 62,4 млн. лева през 2008 г. Предполага се, че покупката е била осъществена с парите, които СМЕ реализира от продажбата на тв каналите си в Украйна. Очакванията -новият собственик на bTV ще да бъде обявен до средата на февруари. Информацията не е потвърдена официално. Поне засега. Вицепрезидентът по корпоративни комуникации на СМЕ Романа Томасова посочи пред "Ройтерс", че щатската компания дискутира няколко опции за присъствието си в България. "Те може да включват джоинт-инвенчъри, сливания, придобивания или просто да развиваме съответната телевизия, каквато си е в момента". От bTV не отрекоха, че "телевизията разговаря с няколко компании и мнозина проявяват интерес". От офиса на Рупърт Мърдок (тв каналът bTV е част от портфолиото на News Corp. ) също запазиха мълчание. Консултантът на News Corp. и СМЕ у нас Красимир Гергов също не потвърди наличието на сделка. Дори уточни, че преговорите не са на финалната права и че след два месеца можело да са там, където били в момента.
След финализирането на продажбата обаче семейството на СМЕ у нас ще набъбне не само с bTV, но и с bTV Cinema, bTV Comedy, PRO.bg и Ring.bg.
ГОЛЯМОТО ТВ ПАЗАРУВАНЕ
Стартът на лудешкия телевизионен шопинг у нас бе даден преди две години. Тогава, през лятото на 2008 г., Central European Media Enterprises (СМЕ) си напазарува два наши тв канала. Компанията на милиардера Роналд Лаудер придоби TV2 (в момента PRO.bg) и спортната
Ринг (Ring.bg по настоящем). Сделката бе парафирана срещу 172 млн. долара. По същото време Нова телевизия стана част от скандинавската Modern Times Group, но срещу далеч по-значителната сума от 620 млн. евро. Срещу тях шведите получиха и няколко кабеларки – Диеми-те и музикалната ММ, както и 80% от списание "Ева". Малко след това се заговори се, че News Corp. иска да изтегли бизнеса си от България и че bTV се търгува за 1,2 млрд. долара. Световната финансова криза обаче замрази тези намерения за известно време. До лятото на миналата година, когато придобиването на bTV отново дойде на дневен ред. Докато за нейни купувачи се спрягаха и гиганти като RTL, стана ясно, че най-вероятният й нов собственик е медийната компания на Лаудер. СМЕ е регистрирана на Бермудите, основана е преди повече от 15 г. Оттогава досега се е превърнала в лидер на тв пазара в Централна и Източна Европа, като програмите й достигат до 97 млн. потребители. Собственик на компанията е един от двамата наследници на фармацевтичния гигант "Есте Лаудер" -Роналд Лаудер, който преди години имаше амбиции и в политиката. Състоянието му се изчислява на 6,5 млрд. Долара. Миналата пролет гигантът Time Warner Inc. инвестира 241 млн. долара за 31% от акциите на СМЕ. В края на 2009 г. медийната компания се сдоби с две нови попълнения -MTV в Чехия и TV Doma в Словакия. В началото на 2010 г. обаче СМЕ разпродаде медийния си бизнес в Украйна и се оттегли от местния пазар. Компанията взе 300 млн. долара от двата си украински тв канала -"Студио 11" и "Кино". Новият им собственик е олигархът Игор Коломойский, който до преди това бе директор и акционер в СМЕ. "Продажбата на украинските ни операции е най-добрата стратегическа опция за нас при моментното състояние на пазара. Така ще се съсредоточим върху настоящите ни проекти не Европейския съюз. Продажбата ще увеличи ликвидността ни", заяви президентът и главен изпълнителен директор на СМЕ. Той е основният двигател на телевизионния бизнес на Роналд Лаудер. Средствата от украинската продажба ще бъдат концентрирани върху развитието не само на електронни медии, но и на интернет продукти.
КОЛКОТО-ТОЛКОВА
СМЕ е изкупила между 52 и 55% от bTV, говори се из медийните среди. Според запознати обаче сделката е за по-малко от 500 млн. евро. Според непотвърдена информация все още се доуточняват някои подробности около нея. Световните агенции обаче обявиха, че веднага след публикацията на "Ройтерс" акциите на СМЕ в NASDAQ са поевтинели. Дни по-късно пък Асошиейтед прес разпространи, че News Corp, чието филмово студио 20 th Century Fox разпространява филма "Аватар", е на печалба от $254 млн. Сумата е за последното тримесечие благодарение на възстановяването на приходите от реклама. Компанията на Рупърт Мърдок е спечелила 2 млрд. долара от продажбата на билети. Това щяло да помогне на News Corp. да увеличи прогнозите за оперативната си печалба за финансовата година. Империята на австралийския медиен магнат засили резултатите си и с помощта на приходите от видео версии на филми като "Ледена епоха: Зората на динозаврите". Печалбата на News Corp. за последното тримесечие е скочило с 10 цента на акция, след като през същия период на миналата година компанията отчете загуби от $6,42 млрд. или $2,45 на акция. Приходите на News Corp. са се вдигнали с 10 на сто до 8,68 млрд. долара.
А СЕГА НАКЪДЕ
След продажбата на bTV телевизионният ни пазар ще попадне под зависимостта на двуполюсния модел, категорични са експертите. Като двата най-големи играча на пазара със сигурност ще се обособят медиите на СМЕ и на MTG у нас. Възможно е първите да имат монопол на пазара. Според продуцентите пък, двуполюсният модел няма да се отрази положително на бизнеса им. Не е изключено част от тях да загубят работата си, тъй като СМЕ, например, предпочита да работи с вътрешни, а не с външни продуценти. Така част от продукциите може да слязат от екран, а други, които в момента се подготвят, след официализирането на сделката, изобщо да не видят ефир. Говори се, че bTV ще бъде подложена на драматични съкращения. Твърде вероятно е екипът да бъде редуциран с
50%. Поне половината от отделите може да бъдат обединени с тези на съществуващите тв канали от семейството на СМЕ у нас – PRO. bg и Ring. bg. Промени ще има и в ръководствата на телевизиите^ Заговори се дори за голяма мениджърска рокади – например, че управлението на bTV ще поеме бившият шеф на Нова телевизия Павел Станчев. Доскоро той работеше за румънския Canal D и успя за кратко време да го нареди сред най-гледаните в северната ни съседка. Други пък твърдят, че настоящата шефка на първата частна национална телевизия Вики Политова със сигурност ще остане на поста си.
Нововъведения ще има в програмните схеми на СМЕ-телевизиите у нас. Съдбата на PRO. bg за пореден път ще претърпи изменения – не само по отношение на името, но и по отношение на профила. Дискутират се два варианта – единият е да стане женски тв канал, а другият – мъжки. Основание за първото са купищата закупени вече филми, а за второто – пакетът с мачове от българското първенство по футбол, които телевизията придоби преди две години срещу 50 млн. лева. Срокът върху правата е за една петилетка. Какво ще се случи на телевизионния ни пазар след ерата на голямото пазаруване, тепърва предстои да се излъчи. Дано само да не е за сметка на аудиторията.
Стр. 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16