Василена Вълчанова: “Социалните медии не са просто мода и това вече е ясно на повечето компании”

bgreklama.bg I digitex.bg I 29.08.2011

Василена Вълчановa се занимава с PR и маркетинг над 4 години. Работи в PR агенции, където обслужва клиенти от енергийния, автомобилния, фармацевтичния и технологичния сектор, сред които BMW, PharmaSwiss, LG Electronics. Преди година започва работа като координатор в маркетинг отдела на IT дистрибутора АСБИС България, където отговаря за управлението на няколко технологични марки.

Бихте ли ни разказали нещо интересно за Вас и Вашата работа? Какво Ви предстои през следващите месеци?

Работя за IT-дистрибутора Асбис България, където като маркетинг координатор водя няколко от марките в портфолиото на компанията. Основният въпрос, с който се сблъсквам ежедневно, е как да обясня на „човешки език“ сухи технически характеристики и как да отлича продукт на фона на конкуренцията. Тъй като средата е много динамична и технологиите се развиват все по-бързо, да изтъкнеш конкурентно предимство всъщност не винаги е работа с начало и край, а изисква постоянно следене на средата. Дори ако продуктът е сходен с други на пазара, като комуникатор трябва да намериш достатъчно интересен ъгъл, под който да го представиш, за да спечелиш вниманието на аудиторията – това е и основното предизвикателство в работата ми.

Онлайн комуникацията става все по-важна на масово ниво, но тя е и естествената среда, в която можем да достигнем до потребителите, интересуващи се от технологии. Затова развитието на дигиталните маркетингови канали ми помагат изключително много и те са нещото, върху което и аз, и колегите от бранша ще се фокусират все по-сериозно през следващите месеци, вероятно и години. Социалните медии не са просто мода и това вече е ясно на повечето компании.

Какво е най-ценното, което Ви дава работата в областта на PR-а и маркетинга?

На първо място, удовлетворение: това е сферата, която винаги ми е била интересна. В този смисъл работата не винаги се усеща като работа, а до голяма степен е и забавление. Най-ценното нещо, което намирам на сегашната си позиция, е това, че мога да планирам цялостната стратегия за локално развитие на марката и да тествам идеи, които от доста време се въртят в главата ми. Постоянните комуникационни експерименти (разбира се, с внимателно премерен риск) са начинът, по който разбираш какво търси аудиторията и какво привлича повече ангажираност от нейна страна.

Бихте ли споделили за какво ще говорите на Digitex 2011?

Темата ми на Digitex 2011 е насочена към комуникацията с онлайн лидери на мнение. Подходът към силните имена в даден сектор е особено важен, за да може марката да спечели вниманието на аудиторията. Хората вярват все по-малко на традиционната реклама и мнението на трети лица е много важно, особено ако те са припознати като експерти и са известни сред вашата целева група. Лидерите на мнение виреят много добре в онлайн средата, където всеки може да притежава собствена медия. Ще се фокусирам върху това как да идентифицираме тези неформални експерти и как да общуваме с тях. Противно на очакванията, комуникацията с тях е доста по-различна от връзките с медии и маркетинг специалистите трябва да се приспособят към това.

Защо онлайн лидерите на мнение са важни?

Онлайн лидерите на мнение понякога имат по-голяма и по-лоялна аудитория от традиционните медии, а и се ползват с много по-голямо доверие. Те не пишат, за да привлекат рекламни пари или спонсори, а са провокирани от собствения си интерес и ентусиазъм. Това понякога ги прави много по-интересни за заинтересованата аудитория. Ето защо маркетинг специалистите трябва да осъзнаят колко ефективно може да бъде поддържането на постоянна връзка с онлайн лидерите на мнение. В крайна сметка, потребителят предпочита да получи информация от лице, което възприема като близко, като най-добрия си приятел – никой вече не слуша платените експерти или звездите, чийто интерес към дадена марка явно е продиктуван от материален интерес.

Каква стратегия бихте препоръчали на непрофесионалисти, които сега навлизат в работата със социални медии?

Силно препоръчвам да се запознаят с комуникационните принципи, които са заложени в социалната психология и теориите на комуникациите още от средата на миналия век. Преди да се фокусирате върху социалните медии, научете как работят социалните процеси и комуникационните схеми. След това се насочете към адаптирането на това знание за новите комуникационни канали с присъщата им силна динамика и кратко време за реакция. Всяко знание или практика се гради по-добре върху стабилна база.

И за финал…

За финал – огледайте се за силните лица във вашата сфера, а заедно ще говорим как те ще ви бъдат полезни в бъдеще.

Още по темата можете да научите на конференция в рамките на Digitex 2011 – изложение за уеб и дигитални технологии, която ще се проведе на 6 – 7 октомври в Интер Експо Център, София. Тя е изцяло насочена към възможности за увеличаване на продажби, приходи и конверсии (conversions), оптимизиране, както и популяризиране в социалните медии. Лектори на събитието ще са доказани практици в областта на продажбите и социалните медии, а организатор на конференцията е фирма Web and Events.

Повече информация за конференцията и условията за регистрация можете да намерите на: www.digitex.bg

Оригинална публикация

Leave a Reply