PRESS.dir.bg I 2010-06-01
Неефективна регулация и липса на свободна конкуренция в много от сегментите на телекомуникационния пазар нареждат България на последно място в доклада на ЕКТА.
София, 31.05.2010 г.
Годишният доклад на ЕКТА (Европейска Конкурентна Телекомуникационна Асоциация), който ще бъде разпространен на първи юни в Еропейския парламент, се изготвя след консултация с националните регулаторни органи и телекомуникационни компании и сравнява показателите на регулаторната рамка на далекосъобщенията в 22 европейски страни като взима под внимание и пазарните резултати в ключови пазарни сегмент на едро и на дребно.
Докладът изследва пазара на съобщителни услуги в 22 европейски държави – 19 членки на ЕС плюс Норвегия, Швейцария и Турция, като дава компрексна оценка за неговия стадий на развитие. За жалост, България се нарежда на последно място в класацията, като е значително изпреварена дори от Турция. Показателите на нашата страна са 2.3 пъти по-ниски от тези на водача в класацията, Холандия и 1.6 пъти по-ниски от средния показдател на страните в изследването.
Докладът на ЕКТА коресподнира тясно и с последният доклад на Европейската комисия, посветен на електронните съобщения и публикуван само преди седмица, на 21.5.2010 г. Той също недвусмислено показва необходимостта от подобряване на конкурентната среда в България както със законодателни, така и с регулаторни мерки.
Сдружението за електронни комуникации (СЕК) от самото си създаване подкрепя нуждата от поддържане на свободна и ефективна конкуренция. Заключенията на ЕКТА потвърждават, че страните с най-ефективните регулиране на далекосъобщенията имат отворени и конкурентни пазари; те насърчават по-добър широколентов достъп, който генерира повече работни места и увеличава икономическия растеж. “Националните регулатори трябва да бъде по-добре подготвени за последователни действия”, се казва в Регулаторния доклад на ЕКТА.
Също там се констатира, че за съжаление телекомуникационните компании в България са изправени пред най-трудните пазарни условия и страната ни изостава сериозно от средната стойност за ЕС на навлизане на широколентовия достъп.
Докладът ясно показва, че потребителите получават от по-добри телекомуникационни услуги, а икономиките – по-високи нива на инвестиции в онези страни, в които националният телекомуникационен регулаторен орган има силни правомощия и ги използва активно. СЕК смята, че резултатите от доклада на ЕКТА без съмнение сочат: недоброто изпълнение или смекчаване на правилата за телеком операторите с господстващо положение на далекосъобщителния пазар пречи на постигането тези цели.
В заключение, ЕКТА препоръчва на Европейската комисия да прилага по-активно Препоръката за развитие на мрежите от ново поколение с цел по-скорошно изграждане на конкурентен пазар на достъпни и качествени далекосъобщителни услуги.
От своя странa, докладът на Европейската комисия от преди седмица пък недвусмислено изложи незавидното положение на България сред другите страни-членки на Европейския съюз. Навлизането на широколентов достъп до интернет се е увеличил леко през 2009, но нивото остава сред най-ниските в ЕС въпреки силната конкуренция. Алтернативните оператори продължават да са затруднени при навлизането на пазара на високоскоростен DSL от господстващия играч на пазара.
Пазарът на фиксирани телефонни услуги е доминиран от традиционния оператор и следователно все още се характеризира с много ограничена конкуренция. Броят на активните фиксираните линии е намалял, въпреки наличието на различни пакетни оферти от традиционния оператор – главно благодарение на изместването от фиксирани към мобилни линии и нарастващото използване на VoIP. Пазарните дялове на алтернативните оператори на фиксирания пазар са все още ниски и изглеждат в застой.
Повече за СЕК
Сдружението за електронни комуникации е браншовата организация на алтернативните телекомуникационни оператори в България. Мисията на СЕК е създаването и развитието на равнопоставен конкурентен и недискриминационен пазар във областта на електронните съобщения. СЕК активно защитава неутралността на мрежите и правата на потребителите за
свободно и пълноценно използване на Интернет и постиженията на техническия прогрес в комуникациите.
Членове на СЕК са всички водещи алтернативни оператори в България. Дейността им съсредоточена в сферата на телефонните услуги, широколентовия достъп, Интернет услугите, WIMAX технологиите, кабелната телевизия, IP телевизията,високоскоростния пренос на данни и др.
www.bgsec.org
Кога: 2 юни 2010 г. (сряда)
Къде: Пловдив, Международен Панаир Пловдив
Достъп: Свободен за изложбената част, Такса участие за семинарната част
Организатор: Web&Events
Събитието: Тази година най-голямото изложение за интернет в България - Уеб Експо 2010 ще се проведе в три града!
София – 31 май 2010, Хотел Експо
Пловдив – 2 юни 2010, Международен Панаир Пловдив
Варна – 4 юни 2010, Фестивален и Конгресен Център
Какво ще включва Уеб Експо 2010?
Тази година Уеб Експо 2010 ще представи обширна програма, специално адаптирана за българския пазар. Тя ще включва:
Изложение
Уеб Експо 2010 ще бъде домакин на над 60 фирми-изложители. Лидери в уеб бранша ще представят в София, Пловдив и Варна тенденциите в уеб и IT сектора, своите услуги и продукти.
Семинарна част
Във всеки един от трите града Ви очакват много горещи уеб теми и дискусии. Очаквайте скоро предварителната програма на семинарната част.
Фирмени презентации
В рамкита на Уеб Експо 2010 всяка фирма ще има възможност да презентира дейността и продуктите си в отделна зала.
Нетуъркинг бар
Уеб Експо нетуъркинг бар е идеалното място за контакт и обмен на идеи! Той ще е неизменна част от изложението във всеки един град от тазгодишното роуд-шоу!
Кариерни и start up консултации
В рамките Уеб Експо 2010 ще се проведат индивидуални кариерни и start up консултации за желаещите да се развиват или да стартират собствен бизнес в областта на IT.
Уеб вечери
Специално за тазгодишното роуд-шоу сме организирали три уеб вечери, на които изложители и участници в семинара могат да вземат участие след регистрация!
Искате да посетите Уеб Експо 2010?
Възползвайте се от възможността да посетите уеб изложението, фирмените презентации, нетуъркинг бара, както и кариерните и start up консултации. Присъствието на Уеб Експо 2010 е напълно безплатно! Нужна е само кратка регистрация, която ще ви отнеме по-малко от минута.
Ако желаете да посетите семинарната част и уеб вечерите, може да разгледате условия и цени за регистрация, които са изключително достъпни или направо да се регистрирате.
Допълнителна информация: webxpo.net



