На 17 февруари 2011 г. за осма поредна година Български форум на бизнес лидерите на Официална церемония ще връчи най-престижните КСО награди на компаниите, определени от независимо жури като най-заслужили в следните категории: „Инвеститор човешкия капитал”, „Инвеститор в обществото”, „Инвеститор в образованието”, „Инвеститор в околната среда” и „Маркетинг свързан с кауза”.
БФБЛ остава отдаден на идеята за насърчаване на добрите практики сред малките и средни предприятия в България и за трета поредна година предвижда специална награда за цялостна КСО политика за малко и средно предприятие.
Журито на Наградите на БФБЛ се състои от реномирани личности и утвърдени специалисти в различни области. Броят на журиращите и разнообразието в професионалните им квалификации гарантират безпристрастна и обективна оценка на всеки номиниран проект.
Крайният срок за подаване на кандидатури е 21-ви януари 2011 година. За въпроси и нужда от допълнителна информация може свържете се с екипа на БФБЛ на тел. 986 52 02 или по имейл: office@bblf.bg
Информация за "Годишни награди за отговорен бизнес":
ЦЕЛТА
Годишните награди на БФБЛ са учредени през 2003 г. по повод петата годишнина на Форума. Целта им е да популяризират дейностите на компаниите с най-сериозен принос към корпоративната социална отговорност в България и да поощрят останалите фирми да развиват активна социална политика.
Сред критериите на Форума за излъчване на победител са: конкретна полза за обществото, партньорство с други организации, ангажираност на служителите, последователност в изпълнението на проекта, новаторство и обществено признание.
От 2004 г. Българският форум на бизнес лидерите е и национален координатор на Бизнес наградите за околна среда на Европейската комисия. В това си качество, Форумът има правото да номинира компании или организации от България, спечелили в категорията „Инвеститор в околната среда”, за едно от най-престижните бизнес отличия в Европа. Форумът има правото да избере и представителя на България в журито за Европейските награди. За да прочетете повече за Бизнес наградите за околна среда на Европейската комисия може да посетите сайта: http://ec.europa.eu/environment/awards/index.html
Тази година за трети път ще бъде отличено малко или средно предприятие за най-добри социално-отговорни практики.
КАТЕГОРИИТЕ
Инвеститор в обществото – отличава компанията с най-сериозни бизнес практики, насочени към дългосрочно социално развитие и просперитет. Миналогодишен победител – Мобилтел за проекта „1788 – нашият отговор 178 години след морзовата азбука”, с фокус върху осигуряването на допълнителна, дългосрочна социална подкрепа за пет различни проекта.
Инвеститор в околната среда – отличава компанията с най-активна дейност за опазване на околната среда, създаване и използване на екологично чисти продукти.
Миналогодишен победител – УниКредит Булбанк за проекта “Национална зелена кампания”, в която са включени различни инициативи с дългосрочен положителен ефект върху околната среда.
Инвеститор в човешкия капитали условията на труд – поощрява успеха на компании, които се стремят към устойчиво развитие чрез непрекъснат професионален растеж на своите служители и реализират практически стъпки за подобряване условията на труд. В миналогодишните награди Сименс България спечели първо място за изграждането на детска градина за деца на служители на компанията.
Инвеститор в знанието – отличава компаниите, които работят усилено за повишаване качеството на образованието, подобряване квалификацията на младите хора в България и подпомагане на научната и изследователска дейност.В тази категория миналата година беше отличена „Овергаз Инк” за проекта „Професионално обучение”, целящ повишаване на нивото на средното професионално образование в сферата на газовите технологии и осигуряване специалисти с теоретични знания и практически умения.
Награда за маркетинг свързан с кауза- отличават се компании, които рекламирайки своя продукт или услуга в същото време декларират подкрепата си за определена социална кауза. Tя може да е материална (част от цената на продукта или услугата се отделя в полза на каузата), но може и да е само под формата на добро послание, насочено към клиентите. Така потребителите не само се присъединяват към социално–отговорното поведение на компанията, но и научават повече за нуждите на обществото. Победител миналата година стана Проктър & Гембъл с инициативата „Шанс за живот, шанс за нови спомени”, с цел оборудване на най-малко 40 родилни отделения в 33 града с 40 респираторни апарата за първична реанимация Neopuff.
Наградата за най-добра социална политика на малко или средно предприятиеще бъде връчена за трета поредна година като миналата година бе присъдена на Център на учебно-тренировъчните фирми /ЦУТФ/ за проекта „Ученическа академия Корпоративна социална отговорност”.
Наградата ENGAGEсе присъжда на един измежду всички номинирани проекти в петте категории. Нейният носител се определя от Международния форум на бизнес лидерите, чиито основен критерий е степента на ангажираност и участие на служителите на една компания при реализирането на номинирания проект или за цялостен принос на нейните служителите за обществено-полезни каузи.
КРИТЕРИИТЕ
Проектите на компаниите трябва да се отличават с:
-
Конкретна полза за обществото
-
Работа в партньорство с други организации
-
Ангажираност на служителите на компанията в осъществяването на проекта
-
Продължителност и последователност на инициативата
-
Новаторство
-
Обществено признание
НАСОКИ:
За допълнителна информация: http://bblf.bg/projects.php?sub=award&year=8
————————————————————————–