Капитал I Сирма ПЕНКОВА I 21.12.2017
Николас Уайт, старши директор на белгийския клон на компанията, пред "Капитал"
Една от най-големите независими PR агенции в света, APCO Worldwide, ще отговаря за международната комуникацията на българското председателство на Съвета на ЕС. Тя беше избрана след проведена обществена поръчка от Министерството на външните работи на стойност 500 хил. лв., като агенцията беше единственият участник. Тя е предложила оферта за 475 хил. лв., a продължителността на договора за изпълнение на комуникацията е седем месеца – от 1 януари до 30 юли 2018 г.
APCO Worldwide е основана във Вашингтон, но комуникацията на българското председателство ще се ръководи от екип в централата на компанията в Брюксел начело с Николас Уайт, старши директор на белгийския клон. Сред основните задължения на PR агенцията ще бъдат изготвяне на концепция за комуникацията, организиране на събития, представяне на водещи фигури от екипа на председателството и организиране на пътувания на журналисти от чуждестранни медии в България. Компанията ще трябва още да разработи ключови послания и да изготви механизъм за координация и комуникация с говорителите на българското председателство и българските институции.
От обявлението на поръчката става ясно още, че комуникацията ще бъде насочено основно към политически групи в ЕС, европейските институции, неправителствени организации и други експертни групи.
Международната PR агенция не за пръв път ще обслужва комуникацията на домакин на председателството на ЕС. "Капитал" разговаря със старши директора на APCO в Белгия Николас Уайт, който коментира, че агенцията е обслужвала комуникацията на гръцкото председателство, както и е работила с редица корпоративни и правителствени клиенти от Източна и Югоизточна Европа. В България компанията ще се придържа към стратегията на външното министерства и ще обслужва събитието дистанционно от европейските си офиси, казва още Уайт.
Не е необичайно председателството да потърси допълнителна подкрепа за комуникацията на събитието
Николас Уайт, старши директор на белгийския клон на APCO Worldwide
Как разбрахте зa възможността за комуникационно обслужване на българското председателство извън страната? Правителството свърза ли се с вас, или вие се обърнахте към тях?
- Това беше публичен търг, публикуван по традиционния начин, за който APCO подаде успешно предложение.
Какво обикновено се включва в такава услуга и каква посока ще развиете комуникацията?
- Всичко е описано в документите, публикувани на сайта на външното министерство. Нашият мандат включва представяне на председателството чрез организиране на пресконференции, интервюта, журналистически пътувания, неофициални срещи и други видове форуми, както и организиране на специфични публикации и интервюта, посещения на журналисти в България, онлайн комуникация и кампании и други обществени събития.
Работили ли сте по други председателства и това обичайни за вас проекти ли са? Колко хора ще работят по този проект?
- APCO подкрепи гръцкото председателство на ЕС през 2003 г. и има богат опит с корпоративни и правителствени клиенти от Източна и Югоизточна Европа. Не е необичайно председателството да потърси допълнителна подкрепа за комуникацията на събитието, особено ако става дума за първо председателство. Провеждането на председателство е голямо напрежение за вътрешните ресурси на правителството, за проект, който няма да бъде повторен за още 13 или 14 години.
Имаме общо 190 души в европейските ни офиси, 40 в офиса ни в Брюксел. Не всички от тях ще бъдат ангажирани в работата ни с България, защото тя ще зависи от специфичните нужди.
Какво е основното послание или идея, които искате да се разпространявате?
- Ние подкрепяме целите на българското председателство за постигане на сигурна, стабилна и солидарна Европа чрез засилен консенсус, конкурентоспособност и сближаване.
От какво зависи успешното приключване на проекта, как ще измерите резултатите?
- Спецификите очевидно са въпрос на лична дискусия с нашия клиент, но крайната ни цел е да помогнем на българското председателство да комуникира своите цели и постижения.
Не е ли късно за тази комуникация, тъй като председателството започва след малко по-малко от месец?
- Въобще не. Вероятно не е било възможно публикуването на оферта много по-рано, като се има предвид политическата криза, която продължи до май. Но в действителност много от подготвителните работи бяха вече подготвени от екипите във външното министерство и от министерството на европейското председателство заедно с останалите министерства. Щастливи сме и сме горди, че се присъединяваме към тяхната работа, за да направим българското председателство на ЕС успешно.