сп. Мери | 31.10.2011
Екатерина Генова е завършила журналистика, специалност "Печат", в Софийския университет. Работила е като литературен сътрудник и редактор във вестниците "Вечерни новини" и "Работническо дело" – "Дума". През 1990 година започва работа в БНТ като репортер в "По света и у нас". По-рано, през 1984-86 година, е автор и водещ на тв рубриката "Актуална антена".
През 1992 година при създаването на Ефир 2 става автор и водещ на седмичното токшоу "Ах, тези муцуни". То е на екрана на Ефир 2, а след закриването му – и на Канал 1, в продължение на 10 години. Книгата на Екатерина Генова "450 съботи в студиото на "Ах, тези муцуни" е посветена на задкад-ровата биография на предаването. След спирането на предаването, в продължение на 3 години, Генова води авторска седмична рубрика със заглавие "Ах, тези…" във вестник "Стандарт". През 2005 година Екатерина Генова се връща в БНТ като ръководител на сателитния канал ТВ България, сега БНТ Свят. През 2010 година защитава концепция и става директор на новосъздадената дирекция "БНТ Свят и региони".
Сценарист на документални филми – "Ефир 2 – снимка за спомен", "40 години БНТ", "Европеецът от Байлово" /за Елин Пелин/, "Върховният" /за Райнхолд Меснер/.
Омъжена, с трима сина.
От няколко дни Екатерина пое тежестта и на нов канал -БНТ 2. Програмата е ефирна и ще се приема в почти цяла България (в широк район около София, Пловдив, Благоевград, Русе, Варна и цялото Черноморие) без кабел или сателит, дори само със стайна антена. Програмата ще бъде една и съща за цяла България освен в часовия пояс между 19,30 и 20,30 ч. Тогава тя се "разпада" с теми по региони, Местните звена са: "Пирин" за Благоевградска област, "Море" за Варна и цялото Черноморие, "Север" за Русе и съседните области, "Пловдив"за втория по големина град и региона.
В рамките на БНТ 2 стартира и специална програма за София.
Не крия, че Екатерина Генова е едно от любимите ми лица от БНТ. Когато водеше " Ах, тези муцуни", не изпусках предаванията й. Надявам се, че така ще провокира интереса и с БНТ 2, защото град като София, който е близо 2 милиона, трябва да има свой собствен канал.
Госпожо Генова, как дойде идеята за БНТ 2?
Тази идея има дълъг живот. Тръгва от подготовката на Вяра Анкова, когато кандидатства за генерален директор на БНТ. Колегата от Пловдив и директор на тв центъра на БНТ там Деси Шишманова първа предлага от програмите на центровете да се "сглоби" единен канал с регионална тематика. Вяра прегръща идеята, още повече че регионалните телевизии в Европа се радват на голям зрителски интерес. Днес стигнахме до осъществяване на практика на тази идея, което рядко се случва в нашата действителност. Свидетели сме на толкова написани концепции, които остават само на хартия. Радвам се, че БНТ 2 изневери на масовата практика.
Как подбрахте екипа?
Винаги търся съмишленици, когато правя екип. Убедена съм, че новините трябва да се поднасят от утвърдени журналисти, а не само от млади лица. Затова поканих Боряна Димитрова. Утвърдените журналисти вдъхват доверие от екрана и зрителят става по-доверчив към поднасяната информация. Който е гледал английски, американски или италиански новини, знае, че водещите там нямат университетско-гимназиален вид. Новините трябва да се поднасят от авторитети. Разбира се, и в БНТ София има млади водещи – Ася Методиева и Николай Николов. Но те и двамата имат добра репортерска практика и журналистически нюх. За две седмици екипът се сработи така, че всеки би могъл да прави всичко – водещите са и репортери, и редактори. Радвам се, че имаме мъжко присъствие в БНТ София при тази феминизация на екрана.
Лесно ли хората намират програмата на БНТ 2?
Ако я търсят с ефирна антена, БНТ 2 е на 43 канал. Упорито преговаряме с всички разпространители да бъдат по-експедитивни и да предложат канала на клиентите си.
Интересът към БНТ 2 в сайта на БНТ е много голям. Само за първите 4 дни имаше повече от 7 000 влизания в секцията.
Как ще разделите любовта си между БНТ Сат и БНТ 2?
Както между тримата си сина. Международният ни канал е добра комбинация от програмите на БНТ 1 и БНТ 2. Такава е и европейската практика. В Холандия международният канал излъчва програми не само на държавната телевизия, но и на частните канали. Колкото повече програми има за БНТ Свят, толкова по- добре. Разбира се, той е уникален с програмите, предназначени специално за българите в чужбина.
Какви предавания ще има по БНТ 2?
За първи път в българския ефир новините на един канал се излъчват в 5 варианта в едно и също време. В 19.30 часа националното излъчване се "разпада" и в петте центъра на БНТ 2 /София, Благоевград, Варна, Русе и Пловдив/ се излъчват пълноценни, но различни за всеки район регионални новини.
/Екатерина веднага включва канала на БНТ 2 и ми показва как след Варна се включва Благоевград. И така -12 часа./
Някой от Вашите синове ще тръгне ли по стъпките Ви?
Синовете ми са големи. Единият стана съдружник в американска инвестиционна компания, другият учи магистратура в Милано, а третият е щастлив единадесетокласник. Вторият ми син, Ивайло, е спортен журналист. Сега започна магистратура в Милано, която е в сферата на медиите и културата. Пише в спортните сайтове и вестници. В началото доста му помагах, като редактирах написаното. В обучението се включи и баща ми Любен Генов. Надявам се, че двамата успяхме да дадем основните закони в писането на Ивайло и сега вече той има свободата да намери свой собствен стил.
Какво ще си пожелаете на Вас лично, на БНТ 2 и БНТ Свят?
Който работи в телевизия, трябва да си пожелае повече зрители и повече финансиране.
Може да си пожелаете и 24-часова схема…
Това е постижимо. А човек трябва да си пожелава по-труднопостижими неща.
Стр. 12 – 13
April 2nd, 2012 at 5:29 pm
Абе госпожата Генова що не обясни как съсипа “Време за готвене” например!?Това беше първото общо предаване на цетровете, ама нещо не и клекнаха авторите.Зрителите протестират ,но това е без значение.За сметка на това има “Надиграй ме”,хората псуват, ама хонорарите са блага работа.Любофффф!Други му викат безочие.