www.capital.bg I 16.09.2014г.
Емил Кошлуков пое управлението на ТВ7
© Надежда Чипева
Промяната в управлението идва, след като в началото на юли бе поискана несъстоятелност на "Балкан българска телевизия" – търговското дружество, собственик на канала News 7
След серията искове за обявяване на несъстоятелност на TV7 и след като повече от месец беше без изпълнителен директор днес обяви, че позицията вече не е вакантна. Емил Кошлуков и Кирил Благоев ще представляват заедно всяко едно от двете юридически лица "ТВ7 ЕАД" и "ББТ ЕАД".
В официално прессъобщение на сайта на ТV7 се казва, че съветът на "Краун Медиа" ЕАД – едноличният собственик на TV7 и BBT, е взел решение и избра за изпълнителни директори на TV7 и NEWS7 Емил Кошлуков и Кирил Благоев. Те ще представляват заедно всяко едно от двете юридически лица. "Двамата изпълнителни директори, както и г-жа София Щерева, ще са и членове на Съвета на директорите на "ТВ7 ЕАД" и "ББТ ЕАД". Тримата са професионалисти с доказан опит в сферата на медиите", пише в съобщението.
Доскорошните изпълнителни директори Александър Фогел и Десислава Тошева, в качеството си на членове на СД на "Краун Медиа ЕАД", ще работят за стратегическото планиране и развитието на нови концепции за групата на телевизионните канали TV7, NEWS7 и SUPER7. На 25 юли Тошева подаде документи за дерегистрация в Търговския регистър като изпълнителен директор на TV7 и News7. За това си решение тогава тя изтъква лични причини.
"Капитал" ще продължи да търси Емил Кошлуков за коментар, за да разбере какви ще са първите му стъпки като изпълнителен директор на TV7.
Промяната в управлението идва, след акто в началото на юли бе поискана несъстоятелностлност на "Балкан българска телевизия" – търговското дружество, собственик на канала News 7. Това е "Интерактив медиа сървисиз" (Interactive Media Services – IMS). Преди този иск ТV7 и News7 сами поискаха да бъдат обявени в несъстоятелност. В молбата си каналите казват, че са "налице непогасени задължения на дружеството, за погасяването на които не достигат средства от реализация на имуществото", както и че наред със спирането на плащанията са налице и огромни загуби, които дружеството отчита. Преди телевизиите и "Интерактив медиа сървисиз" да поискат несъстоятелност, молба за същото подаде "Ноу фрейм медиа България" – компания, която е собственост на лидера на "България без цензура" Николай Бареков. Именно по неговия иск бе назначен временен синдик, който да управлява медийната организация.
Самият Емил Кошлуков също влизаше в борда на директорите на продуцентската компания "Ноу фрейм медиа България", която бе създадена през юли 2013 година. Освен него в борда участваха Антон Гугов и Татяна Стоянова. Месец по-късно, през август 2013, Кошлуков прехвърля акциите си – 90% от дружеството, на Антон Гугов. Няколко дни по късно Търговския регистър e представено за вписване решение на едноличния собственик на капитала Николай Бареков от април 2014 г. за промяна в съвета на директорите, с което освобождава от ръководството доскорошните акционери Любен Дилов-син и Антон Гугов. На тяхно място той назначава 30-годишната Татяна Стоянова, която става изп. директор, както и Кирил Милков.
Още през ноември миналата година Бареков заяви, че е придобил 90% от акциите на компанията от Антон Гугов. За останалите 10% тогава обяви: "Може да са собственост на известен журналист. Може да съм аз." Емил Кошлуков твърди, че след като си е продал акциите, е напуснал дружеството. Според Търговския регистър през април тази година Любен Дилов – син прехвърлил на Николай Бареков останалите 10%. И двете страни в собствеността още през миналата година казаха, че дружеството "Ноу фрейм медиа България" АД е придобило правата на продуцентската компания на Кошлуков, която носеше същото име и правеше повечето външни продукции на TВ7 и в други телевизии.
Когато бе поискана несъстоятелност на TV7 и News7, надеждите на пазара бяха, че през съдебните дела ще стане ясно какви са връзките и зависимостите в ТВ7. Всички преки и косвени данни сочеха, че каналът е свързван с мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев. Очакваше се през тях да се повдигне завесата за медийната концентрация, неясни собственици, използването на медиите за различни частни цели и липса на ефективна регулация и саморегулация през последните няколко години.