И наградата отива при…

в. Капитал | 16.04.2011 

Българските PR агенции премериха сили на Bright Awards

Сред най-чаканите моменти в PR индустрията е този, в който браншът се събира, за да се възнагради за добре свършената работа. Седмицата измина под знака на вълненията след BAPRA Bright Awards – един от двата конкурса на българския пазар, които оценяват проекти в сферата на PR, организиран от Българската асоциация на PR агенциите (БАПРА).

Различното в това състезание е, че журито, което определя най-заслужилите кампании, е съставено от чуждестранни експерти по PR. Оглавява се от легендарния създател на The Holmes Report (едно от най-влиятелните издания за PR сферата) Пол Холмс и включва представители на борда на Международната консултантска организация на PR асоциациите (ICCO). Тази година те оцениха общо 65 проекта на 25 агенции. И отсъдиха(виж карето) – с най-много награди да си тръгне PR агенция APRA Porter Novelli, а "Агенцията на годината" да бъде M3 Communications Group. APRA спечелиха общо 4 награди, 2 от които първи места в категориите "Най-иновативна кампания" (за Twitter кампанията си "По стъпките на Апостола" за списание National Geographic) и "Специално събитие" (за инициативата "Живей активно!" на хранителния гигант Nestle).

Наградата "Агенция на годината" пък се присъжда от журито въз основа на оценка на портфолиото от клиенти и услуги на PR компаниите, техни успешни проекти, финансова информация и бизнес стратегията им за развитие.

Призът за най-добра кампания за устойчиво развитие отиде при DeConi и тяхната съвместна работа с "Екопак България" в кампанията "Залепи зелена точка. Събирай разделно!". Международните PR експерти отсъдиха, че AMI Communications са реализирали най-добрата комуникационна кампания на годината с "Да спрем кражбите на съоръжения" за клиента им "ЧЕЗ България". А за най-добра кампания, реализирана от вътрешен PR отдел, беше определен проектът "Големите 5" на единствения участник в категорията телекомуникационният оператор Vivacom.

Какво по-различно

Любомир Аламанов, управляващ директор на APRA Porter Novelli, отбелязва, че интересът към конкурса тази година значително се е повишил, коментирайки, че това, освен че говори добре за състезанието, увеличава и конкуренцията между участниците. Според изпълнителния директор на Al Channels Communication и настоящ зам.-председател на БАПРА Александър Дурчев увеличеният брой заявки демонстрира, че "пазарът се развива и този конкурс започва да набира сила и доверие в бранша". По думите му международното жури дава увереност на агенциите, че конкурсът е обективен.

Прави впечатление, че сред участвалите проекти тази година почти няма кампания, която да не се развива под една или друга форма в социалните медии. От една страна, е подчертан стремежът към иновативност, от друга – търсенето на нови, по-евтини канали за комуникация е подхранено и от свитите маркетингови бюджети на компаниите. "Наблюдава се промяна във фокуса и каналите. Миналата година беше доста тежка и компаниите са се опитали да бъдат по-креативни", смята Александър Дурчев от All Channels Communication.

В допълнение, бумът на социалните мрежи като Facebook и Twitter допринася за по-лесния обмен на идеи. Любомир Аламанов APRA Porter Novelli коментира: "Всички вече могат да виждат какво правят компаниите по цял свят. Наблюдавайки как големи корпорации правят креативни и много полезни зелени кампании в САЩ, Мексико, компаниите се убеждават в това, че обикновените кампании просто не работят."

Според българските PR специалисти все по-честото прибягване до иновативни методи, както и явното превъзходство на кампаниите със зелена или социална насоченост на БАПРА Bright Awards свидетелстват за израстването на бизнесa в България. Емил Георгиев, управляващ директор на DeConi, очаква силен ръст в социално отговорните кампании, тъй като е настъпила трайна промяна в потребителското поведение и предлагането на високо качество на приемлива цена вече не е достатъчно. "Хората искат нещо повече от обикновена покупка. Интересът се насочва към компании и марки, които предлагат форма на духовно преживяване и съпричастност към обществени проблеми. Социалната отговорност е полето, в което ще се осъществява конкуренцията между компаниите", прогнозира той.

Участниците в конкурса Bright Awards се увеличават, но не във всички категории. Така например "Кампания, реализирана от вътрешен PR отдел" остана само с един участник тази година. Управителят на APRA Porter Novelli Любомир Аламанов си обяснява слабото участие на компаниите с това, че конкурсът не е успял да достигне до тях. "Предоверихме се на познаваемостта си сред нашата гилдия и пропуснахме да направим малко по-добър PR на събитието", признава той.

Слабите места

И тази година липсваше както кратко представяне на спечелилите кампании в отделните категории, така и предварително публично описание на участващите проекти. Така на церемонията за публиката не стана съвсем ясно кой за какво е спечелил и с какво един проект е по-заслужил от останалите. "Награждаването продължи два часа. Ако бяхме представяли всяка агенция, те щяха да траят минимум четири. Подобни конкурси на международно ниво са стриктни, бързи и ефективни. Никой в съвременния свят не си губи времето по този начин", коментира Любомир Аламанов.

Бъдещият председател на БАПРА Александър Дурчев обаче се съгласява, че е липсвала прозрачност по време на церемонията и че проектите следва да са по-видими на интернет страницата на събитието. Той планира през следващата година да направи самото награждаване много по-интерактивно. "При Stevie Business Awards например се дава възможност на оторизирани от организацията хора да гласуват за проектите в реално време. Колкото повече експерти гласуват, толкова по-обективна става оценката", дава пример той. И допълва, че по този начин могат да се избегнат всякакъв вид спекулации, свързани с обективността му.

Самото гласуване предизвиква и различия в мненията между членовете на БАПРА. "Чухме от журито, че начинът на гласуване трябва да се улесни. Процедурата ще има някои изменения, но журито и механизмът на определяне ще се запазят. Това е един от основните критерии, заради които БАПРА има такъв престиж" , категоричен е Любомир Аламанов.

Според Александър Дурчев от All Channels Communication проблеми има при оценяването на алтернативни и интегрирани кампания. Според него те се възприемат по-трудно от представители на "ортодоксалния PR". "Ние правим кампании, които да носят финансови резултати на клиентите ни. Съществуват много рекламни проекти, в които има PR, и други PR проекти, в които има реклама. Това трябва да се вземе предвид догодина, за да се даде шанс на подобни кампании, тъй като те работят. Планирам да вкараме и блогъри, и хора с по-широко мислене, които биха могли да оценят подобно мислене", обяснява той.

Извън организирането на BAPRA Bright Awards асоциацията има други важни приоритети през тази година. Гилдията е единодушна, че една от основните цели на организацията е евентуалното й участие в промяната на процеса по кандидатстване за обществените поръчки. Председателят на БАПРА Максим Бехар смята, че той е "изключително аматьорски и непрозрачен" и изисква участието на експерти в бранша, за да стане по-професионален.

"БАПРА като асоциация трябва да бъде по-дейна в консултирането на подготовка на тези проекти. Ще работим на ниво правителство и хора, които действително взимат решенията, за да има прозрачни правила при подготовката на търговете. Капаните за това кой ще отпадне и кой не се залагат именно там. Ние трябва да осигурим възможност за всички на пазара да имат шанс за участие", планира Александър Дурчев, който поема председателството на асоциацията през юни.

Сред другите им амбиции са да се включат в дебата по промените на медийния закон. Според Александър Дурчев "съществуващият закон цензурира изявата на частния сектор в медиите, което пречи и на PR бранша. Международното признание, което получаваме, се дължи точно на това, че се мъчим по невероятен начин да бъдем отразени от медиите", обръща внимание той.

А още по-голямата цел на БАПРА от следващата година е конкурсът да стане международен. Или да сверява часовниците на бранша поне на Балканите.

Наградените

Агенция на годината:

М3 Communications Group

Кампания за устойчиво развитие:

1. DeConi – Залепи зелена точка. Събирай разделно!" за "Екопак"

2. New Moment PR – "2060" за "Доверие"

3. APRA Porter Novelli – "Моят зелен град" за Coca Cola

Иновативна кампания на годината:

1. APRA Porter Novelli – " По стъпките на Апостола" за "Санома Блясък България"

2. PR NET – "Ти избираш!" – национална информативна кампания за БППП

3. All Channels – "Силен старт с Пощенска банка" за Postbank

Специално събитие на годината:

1. APRA Porter Novelli – "Живей активно!" за "Нестле България"

2. V+O Communication – представяне на новата идентичност на blizoo на публиката

1. APRA Porter Novelli – "Аския" за ГЛАВБОЛГАРСТРОЙ

Комуникационна кампания на годината:

1. AMI Communications – "Да спрем кражбите на съоръжения" за ЧЕЗ

2. Max Communications Ltd – "Да защитим правата на 8 милиона собственици на земеделски земи!" за БАСЗЗ

3. PR Point/ Cohn & Wolfe Affiliate –" В ЕС вие имате потребителски права. Отстоявайте ги!" за Изпълнителната агенция за здравеопазване и въпроси, свързани с потребителите към ЕС

Кампания, реализирана от вътрешен PR отдел:

VIVACOM – "Големите 5"

Оригинална публикация 

Leave a Reply