АЕЖ-България I 25.01.2017
Ирина Недева заменя на поста председател на Управителния съвет (УС) на Асоциацията на европейските журналисти-България Кристина Христова с решение на Софийски градски съд от 12.01.2017 г. Христова, която ръководеше асоциацията в първите шест години от основаването ѝ, се оттегли от председателското място, за да стане директор на Център за култура и дебат „Червената къща”.
Ирина Недева е български журналист и автор на документални филми с дългогодишен професионален опит в обществените електронни медии (БНР и Канал 1, БНТ). В момента е старши продуцент на “Актуални предавания”, редактор и водещ в сутрешни предавания на програма „Хоризонт” на БНР. Тя е магистър по философия от СУ “Свети Климент Охридски”,със специализация по културология, както и множество професионални специализации в Thomspon-Reuters в Университета Кардиф, в централата на RFI, SRI (Swiss Radio International), Phillip Merrill Journalism School, САЩ, в рамките на програмата за междудържавен образователен обмен Fulbright. Радио материалът ѝ “Крайната десница и миграцията в Европа” е единствената досега номинация на материал от програма “Хоризонт” в престижния европейски конкурс Prix Europa в Берлин 2014 в категорията Current Affaires. Има опит и в независими филмови, телевизионни и радио проекти, както и в сферата на публичните дебати.
"Като журналист знам в колко конкурентна среда се опитваме да отговаряме на идеалите ни за професионални стандарти. Сложно, но и вдъхновяващо е да се гради общност от хора, които иначе са противопоставени по най-различни начини – финансови, политически, корпоративни, рейтингови", заяви Недева след заемането на поста.
Ето какво още сподели тя: "Когато преди 6 години бях в ефир в предаването "Преди всички" на Хоризонт (БНР), АЕЖ-България беше единствената организация, която постави под съмнение медийното отразяване на един от поредните брутални криминални случаи и употребата му от управляващите. Спомням си изненадата и възхищението ми от нивото на саморефлексия, проявена от млади колеги, които се замислят за това какво всъщност правим като медии в България. Когато по-късно се запознах с Кристина Христова и останалите членове на организацията вече не бях изненадана. Да стана част от тази общност беше радост. Знаех, че международната АЕЖ-България е създадена преди да се родя, през 60-те години на ХХ век, от 70 журналисти в шест западноевропейски страни, които са отразявали "градежа" на Европа, а днес международната организация има статут на наблюдател към Комитета за медии на Съвета на Европа и продължава да обединява журналисти, които вярват в потенциала на професията журналист да защитава свободата на информацията и на медиите в Европа. Всеки един от нас в Управителния съвет на българската секция на АЕЖ-България може да е в ролята на председател на УС. Решението на колегите от УС в тази роля да съм аз е знак и за важната мисия, която имат обществените медии у нас. Да съм част от каузата на АЕЖ-България за професионална медийна среда е чест и отговорност. Мечтая си да ставаме повече и да сме силни заедно, независимо от колко различни медии и с колко различни жизнени пътища се събираме, водени от желанието журналистиката, която правим, да е наистина професионална и смислена, и то във времена на манипулация на общественото мнение и девалвацията на фактите."
На свой ред първата председателка на АЕЖ-България Кристина Христова каза:
"Промяната е част от развитието и всяка организация, която иска да постигне целите си, трябва да се развива постоянно. Повече от шест години бях на председателския пост – времето, през което организацията се роди, проходи и пое отговорната роля да бъде изразител на журналистите в България. За мен това бяха едни от най-важните години в професионален и личен план, защото бях част от създаването на общност с голям потенциал да променя средата, в която живеем. Сега е време, начело на организацията да застане професионален журналист, запознат с ежедневието, работата и проблемите на българските журналисти. Затова и изборът на Ирина Недева за председател напълно отговаря на новите нужди на АЕЖ-България – да бъде още по-близо до журналистическата общност. В същото време, в Управителния съвет на организацията има силна приемственост, като за развитието ѝ, ще продължават да отговарят Мария Черешева, Камелия Иванова и Иван Радев, с които заедно дадохме начало на АЕЖ-България, и без енергията, отдадеността и познанията, на които, асоциацията нямаше да е това, което е днес. Останалата част на УС са нови членове, професионални и доказани журналисти, като целта ни беше да доближим още повече до журналистическата професия управителният орган на организацията. Нарасналата отговорност на АЕЖ-България в обществения живот на страната, наложи нуждата и от професионален мениджър, който да се грижи за плавното изпълнение на дейностите ни, затова назначихме – Емилия Зафираки, доказан специалист и мениджър човешки ресурси с дългогодишен опит. Аз оставам в организацията като член и съмишленик, и винаги ще подкрепям каузата, за която работих през последните шест години. Пожелавам успех на новия председател и УС, важно е за всички ни да успеете!"
Позицията председател на АЕЖ-България е на доброволни начала, не е свързана със заплащане и не е пряко обвързана с управлението на отделните проекти, по които работи организацията. Различните специфични роли в УС на АЕЖ-България са само инструментални. Освен председателя Ирина Недева, в него влизат Мария Черешева, Камелия Иванова, Иван Радев, Боряна Дамбазова, Димитър Кенаров, Росен Босев. Управителният съвет действа на принципа на общото съгласие за всички важни стъпки на асоциацията. Решенията за позициите се взимат и след обсъждане с всички членове като се стремим към модел на съгласие.
Мисията на организацията гласи: Ние сме тук защото има нужда от нас. Ние сме професионална общност от журналисти, част от Асоциацията на европейските журналисти, независим наблюдател на Съвета на Европа. Нашата цел е да се грижим за подобряване на медийната среда и качеството на журналистиката в България и да подкрепяме журналисти, които са възпрепятствани да вършат (свободно) работата си.
Сред основните предизвикателства пред АЕЖ са преодоляването на негативните тенденции, подобряването на медийната среда, противодействието на деградацията на журналистическата професия и на силите, които имат интерес от слаби и безкритични медии.
АЕЖ-България е организация базирана на индивидуално членство на журналисти, които представляват само себе си, но не и медията, за която работят. Ако искате да станете член на нашата общност, може да кандидатствате тук.