Журналисти с награди за слово срещу наркотиците

в. Вяра, Благоевград | Весела СУКАЛИНСКА | 02.07.2011

 

15 години след смъртта на ирландската журналистка Вероника Герин в Благоевград се проведе за пети път конкурсът "Сърце и слово срещу наркотиците" в нейна памет.
Победителите от надпреварата бяха отличени на специална церемония преди дни в общината в Благоевград. Надпреварата се организира за пета поредна година от Общинския съвет по наркотични вещества в Благоевград и община Благоевград съвместно с посолството на Република Ирландия. Конкурсът е в памет на ирландската журналистка Вероника Герин, която на 26 юни 1996 г. е убита от наемници заради разкритията си за наркобосовете в своята родина.
В раздел "Електронни медии” първо място грабна предаване на национална телевизия за разследваща журналистика, като наградата получи Стоян Реджов.
Второто място бе отредено на Мариета Николаева – репортер в същото предаване. Трето място зае Ирина Жерева, която е кореспондент на въпросната телевизия.
В раздел "Печатни издания" плакет и грамота получи Невяна Троянска за книгата "ТИМ – отборът, който превзе България".
Наградите връчиха Иймър Фрийл, която е временно управляващ посолството на Ирландия у нас, и Любен Милев – директор на дирекция "Нормативно-правно и информационно обслужване" в община Благоевград. Наградите бяха присъдени в категориите "Електронни медии , "Печатни издания" и "Документално кино".
В категория "Документално кино" не бяха връчени награди поради липса на номинации. На церемонията по награждаването Иймър Фрийл прочете писмо от майката на Вероника Герин и посланията й да бъде продължено делото на ирландската журналистка, добила световна известност с разследванията си за бизнеса с наркотици.
"Много трудно беше да се реши кой да се номинира", обясни доц. Соня Тотева – директор на Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолизъм – Суходол, която бе председател на журито, което определи номинациите.
Членове бяха: Цветанка Радоева – представител на сдружението на родители на зависими лица, Десислава Иванова – специалист в ПИЦ към ОбСНВ, и Галина Димитрова – зам.-директор на Второ ОУ "Димитър Благоев" и преподавателка по български език и литература.
"Много журналисти се включиха в тази тема и съвсем правдиво и достоверно пресъздадоха проблемите, свързани с наркоразпостранението. Проблемът е изключително важен и се иска голяма смелост да отразиш как стоят нещата в действителност в България. Лично аз много се възхищавам от такива хора, заяви доц. Тотева. Тя поздрави всички наградени и подчерта, че наградата има символичен смисъл.
Над 25 журналисти от електронни и печатни издания бяха наградени за своя професионализъм и активната гражданска позиция, свързана с отразяването на проблемите с разпространението и употребата на наркотици в България.
КОЯ Е ВЕРОНИКА ГЕРИН?
26 юни 1996 г. 37-годишната Вероника Герин пътува с колата си. Светофарът на едно от кръстовищата в покрайнините на Дъблин светва червено. Герин спира. В съседната колона се нарежда мотор с двама облечени в черно мъже. В следващия момент един от тях изстрелва 6 куршума в тялото на журналистката. Тя издъхва на място. Вероника Герин е била най-известният журналист в Ирландия. Тя пише за престъпността, за корупцията, за злоупотребите в църквата. Герин разкрива на хората неща, за които те нямат никаква представа. Материалите й разказват, че в Ирландия има цяла класа от хора, които си изкарват прехраната от наркотици и други престъпления. Че тези хора са натрупали огромни богатства, за които не са плащали никакви данъци. Хора без явен източник на доходи, които обаче живеят в лукс и се смятат за недосегаеми.
АННА ТЕОДОСИЕВА – ЕЗИКОВА ГИМНА3ИЯ-БЛАГОЕВГРАД: Заинтригува ни историята на ирландката
Преди няколко месеца ни се наложи да представим презентация за наркотиците. Проследихме живота на Вероника Герин. Заинтригува ни историята й и решихме да основем клуб в нейна памет. С цената на живота си тя е успяла да разреши един проблем в ирландското общество, който за съжаление и до днес не е разрешен в световен мащаб.
ШЕИП ПАНЕВ, СОУ "СВ. ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ" – С. АБЛАНИЦА: Образованият човек не би посегнал към дрогата
Поздравявам всички журналисти, които са посветили труда си и се борят против наркотиците и неволите, които се случват по тъмните улици. Искам да запозная с идеята за възникването на нашия клуб "Към Европа без тютюнев дим, алкохол и наркотици. Децата на Абланица с признателност към Вероника Герин". Всичко започна на 9 ноември 2010-а, когато имаше обща родителска среща заедно с родители и ученици, на която присъстваше д-р Теменужка Любенова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Благоевград.
Там ни беше показан един филм за наркозависими. Всички бяхме трогнати от този филм, възникнаха и много въпроси. След тази родителска среща ни беше предоставен и филмът за Вероника Герин. В нашето съзнание се появи въпросът защо и ние не създадем такъв клуб и не се борим с наркотиците. Въпреки че ние, жителите на по-малките населени места, не сме така застрашени, както жителите на по-големите населени места, но наистина има реална опасност за нас. Клубът беше учреден на 15 февруари 2011 г. При учредяването присъства отново д-р Любенова, представители от Корпуса на мира и представители от ирландското посолство. Целите и идеите, които сме заложили във нашия клуб, са няколко. Главно нашата дейност е в непряка борба с наркотиците, тъй като пряката борба е за журналистите, за полицията. Нашата цел е да даваме информация, да образоваме, да осведомяваме учениците и тези, които не са осведомени. Така смятаме, че ще предпазим, защото образованият човек не би посегнал към наркотиците съзнателно. Освен това в нашия клуб бяха изготвени презентации на тема за наркотиците, рисунки, есета и др. Заложили сме в програмата си извънкласни дейности за запълване на свободното време на учениците като напр. туризъм, спорт и др.
01.07.2011 г.

Стр. 10

 

Leave a Reply