БНР, Преди всички | 04.02.2014 | 10:40
Тема:Медийната независимост според доклада на ЕК
Гост:Доц. Орлин Спасов – Фондация „Медийна демокрация”
Водещ: Собствеността на медиите в България е все по-концентрирана в ръцете на едни и същи лица, което компрометира редакционната независимост. Това отчете вчера Европейската комисия в първия си доклад за борбата срещу корупцията в Европейския съюз в главата за България. Брюксел припомня, че еврокомисарят по цифровите технологии Нели Крус и посланиците на държавите членки в София неведнъж са изразявали безпокойство за прозрачността и концентрацията на собственост на български медии. В доклада, който се позовава и на различни доклади на международни неправителствени организации, Комисията посочва, че в отговор на безпокойството за медийната концентрация парламентът обмисля нови законови разпоредби за прозрачността на собствеността на медиите. Според Брюксел, статистиките навеждат на мисълта, че договорите за финансиране с евросредства може да са били използвани в ущърб на медийната независимост.
Днес в представителството на Европейската комисия в София ще бъде представен годишният доклад за състоянието на медийната среда у нас. Сега за него ще говорим с Орлин Спасов от Фондация „Медийна демокрация”. Здравейте, г-н Спасов!
Доц. Орлин Спасов: Здравейте! Добър ден!
Водещ: Някаква много разтърсваща, обнадеждаваща новина ще съобщите ли днес?
Доц. Орлин Спасов: Обнадеждаваща новина едва ли ще мога да съобщя, но за сметка на това ще има интересни новини за развитието на медийната среда през миналата година. Иначе, няма място за особен оптимизъм, защото знаете, че в момента България по отношение на свободата на медиите се намира между държави като Гвинея, Мадагаскар и Габон. Разбира се, без да имам нещо против тези държави – просто, искам да посоча, че като че ли това не е клубът, към който нашата страна би трябвало да принадлежи. Би трябвало да се стремим към един европейски клуб. Иначе, по отношение на…
Водещ: 2013 беше особена година.
Доц. Орлин Спасов: Точно така.
Водещ: Избори…
Доц. Орлин Спасов: Да, много неща се случиха.
Водещ: … служебно правителство, протести, всякакви видове контрапротести.
Доц. Орлин Спасов: Точно така.
Водещ: Как това мина през медиите?
Доц. Орлин Спасов: Ами, може да се каже, че в информационно отношение 2013 г. предложи един нов феномен – истинско пренасищане със събития и с информация. И основен източник на това информационно цунами, бих го нарекъл, бяха именно тези събития, които Вие споменахте и основно протестите, като медийната публика бе непрекъснато бомбардирана с новини и мнения и през традиционните медии и през социалните мрежи, като се случи нещо интересно – за първи път границите между традиционните и новите медии се разтвориха толкова широко и може би за първи път Facebook влезе в ролята на една истински важна информационна агенция. Бих нарекъл така социалната мрежа, защото политиците започнаха да използват много активно Facebook. Бойко Борисов например тържествено обяви през 2013 г. …
Водещ: Голям пробив.
Доц. Орлин Спасов: … влизам във Facebook и в Twitter. Така че тук и други политици много често правеха коментари, които след това бяха тиражирани и от традиционните медии. Така че Facebook се превърна в един, бих го нарекъл, първичен източник на информация не само за гражданското общество, но и за самите средства за масова информация. Така че това беше една голяма промяна. Иначе, нашият мониторинг, който осъществяваме заедно с Фондация „Конрад Аденауер” и който сме поръчали на Агенция “Market Links”, по-специално проследи периода от втората половина на миналата година и обхвана централните новинарски емисии на четири телевизии. Това са…
Водещ: От юни до края на годината, така ли? От юли дефакто.
Доц. Орлин Спасов: От юли до края на годината. Да, специално за телевизии.
Водещ: След Пеевски.
Доц. Орлин Спасов: А за преса имаме наблюдения от цялата година. Като следихме БНТ, BTV, „Нова телевизия” и TV7, а от националните всекидневници в обхвата на мониторинга влязоха „Труд”, „Телеграф”, в-к „Сега” и в-к „Преса”. Така че…
Водещ: Какво си спомням от предишните доклади? Много често констатирахте ярко присъствие – така по-евфемистично ще се изразя – на Бойко Борисов. Сега как изглеждат новините през медиите? Има ли доминиращ герой?
Доц. Орлин Спасов: Сега ние, разбира се, следим споменатите лица, чисто количественото им присъствие в медиите през 2013 г. и има известни промени, тъй като до началото на май миналата година бе налице именно това много забележително превъзходство на Бойко Борисов в медиите. Втори тогава беше Цветан Цветанов, а трети Сергей Станишев. Сега виждаме една нова класация, която, разбира се, отразява и променената политическа ситуация. На първо място с присъствие в медиите – общо: телевизии и вестници – е премиерът Пламен Орешарски. И ето тук стигам до отговора на вашия въпрос. Бойко Борисов запазва второто място, като цялостно присъствие, следван от Росен Плевнелиев, Сергей Станишев и Цветан Цветанов. Но бързам да кажа, че макар отразяването на фигури, като Бойко Борисов и Цветан Цветанов в количествено отношение да е силно, то е носител и на едно много добре изразено негативно отношение. Бойко Борисов започва да акумулира към себе си медийна критика. И тази година за първи път се случва нещо много интересно. Случва се за първи път това, че Бойко Борисов притежава по-нисък медиен рейтинг от Сергей Станишев.
Водещ: Е, да, но това се случва в същите медии, които преди му даваха високия рейтинг. Нали така?
Доц. Орлин Спасов: Не само. Това е общият му медиен рейтинг. Но разбира се, за формирането на този негативен медиен рейтинг много голям принос имат тези медии, които преобърнаха рязко отношението си около протестите през февруари миналата година и знаете, че от една рязка и много добре изразена подкрепа на тогавашното правителство на ГЕРБ, на премиера и на неговите министри, те промениха отношението си и сега в момента мониторингът много ясно идентифицира именно този кръг от медии. Специално ние наблюдаваме, както казах, „Телеграф” и TV7. Тези медии са най-критични към предишното управление на ГЕРБ и към лидера на най-голямата опозиционна партия Бойко Борисов. Разбира се, това е гарнирано със съответна подкрепа към правителството на Орешарски и към партиите, които сега формират властовата коалиция.
Водещ: как се разпределя съотношението между информация, компроматност, жълтенина в тези централни вестници?
Доц. Орлин Спасов: Това беше също нещо важно, което нашият мониторинг установи. Когато говорим за компромат, можем да кажем, че в медиите през 2013 г. се разгърна една наистина невиждана до момента война между някои медии. Разбира се, и по-рано имаше сблъсъци, но сега конфликтите се изостриха и в резултат на това именно компроматът, очернянето, ако щете, публичният донос, манипулираният факт и нерядко, дори бих казал, и откровената лъжа се превърнаха в ежедневие в много медии и редица публични фигури, в резултат на тази политика, компроматна, при това водещи публични фигури се оказаха мишена на ожесточени медийни атаки. И ако в предишни години също сме наблюдавали подобни развития, но те бяха концентрирани по-скоро някъде в периферията на медийната публичност, сега ги виждаме вече изнесени на сцената…
Водещ: На първа страница.
Доц. Орлин Спасов: … на някои от най-влиятелните медии.
Водещ: Едно изречение на финала. Общата Ви оценка за медийната среда през 2013, българската оценка? Европейската я чухме, на световните организации също непрекъснато. Вашата лична, като професионалист?
Доц. Орлин Спасов: Ами, българската оценка също е по-скоро песимистична, защото през 2013 г., според анализите на нашата Фондация „Медийна демокрация”, цензурата и автоцензурата се увеличиха. Редица парливи теми продължиха да бъдат табу за много журналисти. И може би най-лошият факт е в това, че много медии продължиха да изпълняват политически поръчки. Така че докато в известна степен собствеността на средствата за информация постепенно като че ли започна да се изяснява, то скритото влияние върху редакционните политики, с финансовия и много често и много често с властови инструменти, стана една широко разпространена практика. Това е цялостната картина.
Водещ: Да. Нищо обнадеждаващо. На Вас стига ли Ви един вестник или една телевизия, за да сте добре информиран?
Доц. Орлин Спасов: Съвсем не. Не е достатъчно.
Водещ: Ясно. Това също… това също е отговор.
Доц. Орлин Спасов: В днешно време човек трябва да следи много източници, за да се информира.
Водещ: Обективно. Благодаря Ви! Орлин Спасов.