МО не се интересува гледа ли някой ведомствената телевизия

Медияпул I Никола ЛАЛОВ I 27.12.2010

Издръжката на военните медии струва 580 хиляди лева

Издръжката на военните медии – Военния телевизионен канал и вестник "Българска армия" – през 2010 година е излязла около 580 хиляди лева. Бюджетът на ведомствената телевизия, която тръгна в началото на 2003 година, за 2010 година е близо 503 хиляди лева, съобщиха от МО в отговор на запитване на Мediapool.

Средствата за издръжката на телевизията са намалели в сравнение с 2009 година, когато са били около 916 хиляди лева. В момента в телевизията реално работят 20 служители, щатните бройки са с три повече. Средната заплата е 722 лева.

С идването на военния министър в телевизията бяха съкратени много от репортерите на медията, а впоследствие на тяхно място бяха назначени нови.

В момента шеф на дирекция "Информационен център на МО", към която са телевизията и вестникът, е бившият радиоводещ Асен Сираков. Директор на телевизията пък е бившият водещ от БНТ Григорий Недялков. По програмен лиценз Военният телевизионен канал е “обществен оператор” със специализиран програмен профил – “военен”.

"Предаванията на ВТК са насочени към военнослужещите и цивилните от Министерството на отбраната, членовете на военно-патриотичните съюзи и на неправителствени организации, които работят в сферата на сигурността и отбраната", съобщиха от МО. Програмата се излъчва от над 90 кабелни оператора (регионални) в цялата страна.

В отговор на въпрос дали МО разполага с данни за гледаемостта и, ако разполага, какво показват те, от министерството съобщиха, че през последните години не са извършвани пипълметрични и социологически проучвания за гледаемост на ВТК.

Така дефакто не се знае дали, колко и какви хора гледат телевизията.

На въпрос пък какви са приходите на телевизията от реклами във ВТК и "Българска армия" до края на септември тази година от МО отговориха:

"В процес на подготовка са документите, които регламентират рекламната дейност. До края на годината трябва да бъдат утвърдени правилникът за условията и реда за извършване на рекламна дейност, както и ценовата тарифа".

От отговора не става ясно дали досега е имало тарифа, правилник, а и въобще рекламна дейност.

От военното министерство съобщиха за Меdiapool още, че бюджетът на вестник "Българска армия" oт 25 май 2010 г., когато e преминал към Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело”, част от която е дирекция "Информационен център на МО", до края на годината е 77 000 лева.

До 25 май 2010 година вестникът се е разпространявал в тираж 1117 броя, при цена 2.50 лева – по абонамент. След това тиражът е достигнал 2000 броя.

За времето от 25 май до 30 септември 2010 година приходите от продажба са над 37000 лева. До края на година ще бъдат реализирани още 25 412 лева приходи от продажба, смятат от МО.

От януари 2011 г. вестникът ще излиза с цена 1 лев при прогнозируем тираж 4500-5000 броя, от които 1000-1200 ще бъдат предоставени на свободния пазар.

Интернет страницата на изданието от началото на август бе занемарена. От МО го обясниха с това, че вестникът все още е в процес на уреждане на взаимоотношения с "Военно издателство” (където вестникът е бил до 25 май т. г.), включително и на правата и условията за хостване на електронното издание. През декември сайтът тръгна отново.

Средната заплата на служителите във вестника е 739 лева. И там като във ВТК имаше кадрово разместване. В момента началник на отдел "Печатни издания и реклама" е журналистът Тодор Токин.

Преди години по времето на военния министър Веселин Близнаков се появи и идея за създаването на ведомствено радио, но тя не бе осъществена.

Оригинална публикация

Leave a Reply