сп. HiComm | Христо ЛАСКОВ | 10.03.2011
Мястото е Барселона, времето – Денят на влюбените, или Св. Валентин. И не, столицата на Каталуния не е окичена със сърца и по улиците не се разхождат влюбени. Или поне не се забелязват от над 60 хил. посетители, колкото събра тази година Fira de Barcelona за Mobile World Congress – най-голямото изложение за мобилни комуникации в света. И с рекордната посещаемост дойде и рекордният интерес на изложителите, които бяха почти 1400. С цифрите обаче дотук, защото иначе трябва да продължим с тоталната доминация на Android, който превзе щандовете по време на MWC. И не, не става въпрос за значките с логото на операционната система, които бяха само една от причините за навалици по щандовете на изложителите, работещи с платформата на Google. Просто операционната система бе единствената от големите играчи, на която бе обърнато внимание, паралелно с другата водеща тема на изложението – обединението на Nokia и Microsoft. Но за него по-късно.
Ако трябва обаче се опише с няколко думи, Mobile World Congress беше едно изложение, в което се доказа тоталното надмощие на Android на пазара, което ще продължи да се увеличава и през 2011 г. Всъщност Барселона беше просто сцена, на която дефилираха следващото поколение телефони и таблети с операционната система на Google, докато Apple продължаваше да доминира на челните места на новините по международните технологични сайтове със своя евентуален бъдещ по-малък iPhone. Видяхме и чухме как мобилните оператори започват лека-полека да търсят алтернативи за развитието си, защото в противен случай традиционни интернет компании като Google ще ги превърнат в прост оператор на сървъри и мрежова инфраструктура. Също така чухме прогнози от типа на "След няколко години днешните смартфони ще бъдат като обикновени телефони" (Ерик Шмит, изпълнителен директор на Google), "До март приходите ни от мобилен интернет ще надминат тези от гласови комуникации" (Руиджи Ямада, изпълнителен директор на NTT DoCoMo, най-големия мобилен оператор в Япония). Разбрахме, че Nokia не планира да използва мобилната система на Microsoft Windows Phone 7 само за телефони от високия ценови сегмент, а дори обратното – ще налага платформата и сред евтините смартфони. И ни е любопитно да видим как точно ще стане това. Засега обаче знаем само, че трябва да се случи до края на годината. Но всяко нещо с времето си.
Освен хардуер тази година в Барселона за първи път бе отделена специална секция, посветена на разработчиците на мобилни приложения. Тези дребни (поне на външен вид) програми са камъчетата, които преобърнаха колата на Nokia. И принудиха някогашния титан на мобилната индустрия, чиято пресконференция в Барселона винаги е била най-трудно достъпна заради огромния интерес към нея и след която ставаше ясно накъде ще се движи индустрията през следващата година (Nokia показва, другите гонят), сега да бъде най-слабо посетена. И на нея да не видим нов телефон, платформа или каквато и да било друга иновация, а да слушаме как Стивън Елоп се признава за победен и търси алтернатива на Symbian. Но за това малко по-късно. Защото, докато Nokia ближе рани и събира сили да си го върне (изоставането) на конкуренцията към края на 2011 г., останалите големи имена от телекомуникациите не спят. Но пък не са и особено будни.
Телефоните-Android и хардуер. Хардуер и Android
Предвид липсата на реален конкурент сред мобилните операционни системи (Nokia и Symbian не присъстваха на Mobile World Congress с изключение на изказванията на Стивън Елоп, изпълнителен директор на компанията, a RIM представи само бъдещите 4G версии на таблета си PlayBook), логично бе да доминира Android. Всъщност за незапознатия потребител отстрани MWC изглеждаше като площадка за приземяване на зелените човечета от Космоса. Спокойно, поне засега още не са дошли. Но пък зеленото човече на Google извираше от почти всеки щанд. Точно заради тази доминация обаче изложението се превърна в леко кичозно, но в добрия смисъл на думата.
Погледнато отстрани, ситуацията изглежда така: как отличаваш своите смартфони от пазар, изпълнен с 4-инчови чернеещи правоъгълници с огромни сензорни дисплеи и една и съща операционна система (Android)? Лесно – със специфичен хардуер, разбира се. Нека сега се върнем 3 години назад. Как отличаваш своите телефони от конкуренцията, когато единственото ти оръжие са по-мощната камера или по-големият дисплей? С хардуер. Нека сега пак се върнем в наши дни, защото, ако допреди години възможностите на производителите бяха ограничени, сега бариери за въображението им липсваха. Резултатите са на лице. Sony Ericsson представи дългоочакваната си Xperia Play, по-позната в интернет като PlayStation телефон. Всъщност това е Android слайдър, който с вместо хардуерна клавиатура разполага с точно копие на PlayStation джойстик под дисплея си. С изключение на факта, че няма "ръчки", които са заменени от сензори, засичащи движението на палците на играещия. LG се отличи от Android множеството с първия в света телефон, който може да визуализира 3D видео без очила и да снима такова. И да го качва в YouTube с възможност и други хора да го гледат в целия му 3D блясък. НТС се ориентира (предвидливо) към Facebook полето и представи 2 нови телефона, създадени специално за социалната мрежа. Като че ли покрай тях се загуби блясъкът на по-стойностните предложения в лицето на Incredible S и Desire S, както и на по-евтиния им събрат Wildfire S. Но те и без реклама могат – все пак ненапразно НТС без избрана за производител на 2010 г.
И накрая, но не на последно място Samsung, която се отчете с наследник на най-продавания Android смартфон в момента – Galaxy S. Та Galaxy S II ще залага най-вече на олекотения и минималистичен дизайн (подобен на iPhone 4, с разликата, че водещият бутон е квадратен, а не кръгъл), мощният хардуер и не на последно място – 4.3-инчов Super AMOLED Plus дисплей с резолюция 800×480. Наистина е супер. С това представените по времето на изложението Android телефони далеч не свършват. Но ако трябва да изброим всички останали, подозираме, че ще ви загубим след някой и друг ред. Затова идва ред на следващите "убийци" – таблетите.
Пак таблети и пак хардуерна война (почти)
Подобно на Consumer Electronics Show в Лас Вегас в началото на годината, и на Mobile World Congress в Барселона една продуктова категория се радваше на огромен интерес от страна на производители, анализатори, медии и потребители. Да, да, това са таблетите. Видяхме за първи път на живо Xoom на Motorola. Определено изглежда обещаващ. Видяхме и PlayBook на BlackBerry, който също дава вид на силен конкурент на Apple в по-малко екранния сегмент (до 7 инча). Но видяхме и доста по-силни заявки от страна на други производители в лицето на НТС, Samsung и LG.
Тайванската компания (която между другото направи най-голямото продуктово представяне в историята си – 5 смартфона и таблет накуп) се похвали със своя Flyer, който залага на Android. Изненадата обаче дойде от факта, че версията на операционната система не е 3.0, а малко по-старата Android 2.3 Gingerbread, която обаче е получила изцяло нов интерфейс Sence, създаден специално за спецификите на таблета – по-голям дисплей (в случая 7 инча) и по-мощен хардуер (1.2-гигахерцов процесор и 1 гигабайт оперативна памет). Още по-приятна изненада са услугите, които вървят с устройството. От НТС не са пестили средства и са инвестирали в две нови услуги, идващи от външни компании. Едната е мобилният гейминг в облака посредством OnLive, а другата – стриймването на филми, носещо името НТС Watch. За жалост последната не е достъпна в България. И без малко да забравим – НТС Scribe и наличната към таблета писалка, която има обещаващи функции. И заслужено спечели вниманието на медии и анализатори.
Samsung от своя страна доказа за пореден път твърдото си намерение ако не да детронира Apple, то поне да е сериозен конкурент (и) на таблетния пазар на компанията. Причината да мислим така се казва Galaxy Tab 10.1. Името на таблета говори достатъчно за него или поне за дисплея му, който е с диагонал 10.1 инча. Хардуерът също заслужава адмирации – Tegra 2 двуядрена платформа на nVidia, 16 или 32 гигабайта вградена памет, 2-мегапикселова камера в предната страна на устройството и 8-мегапикселова на гърба му и Android 3.0 за операционна система. Все характеристики, които изкарват устройството далеч пред iPad. И обещават още по-голям интерес от над 2-милионния Galaxy Tab, представен през ноември.
LG се опита да се позиционира по средата със своя Optimus Pad 3D. Да, и таблетът на компанията работи с 3D, като позволява и заснемането на триизмерно видео. Отличителният му белег обаче е странният за пазара размер – 8.9 инча, което не пречи на поддръжката на 1280×768 като резолюция и показването на HD видео в пълния му 1080р блясък.
Освен водещите имена от мобилната индустрия обаче специално внимание заслужава и възродената webOS на Palm, която вече е част от Hewlett-Packard. Представеният по време на MWC TouchPad показа защо компанията толкова много се бави с webOS – просто операционната система е променена значител но, в посока по-добро, разбира се. За жалост потребителите (и медиите) нямаха достъп до Flyer на НТС, както и до TouchPad на HP, тъй като те все още са в етап на разработка.
Стига обаче с хардуера, защото не той беше водещата новина на MWC. Имаше нещо друго, което разбуни духовете в мобилните среди. Всъщност две други неща – Nokia и Microsoft.
(Не)естественото продължение
"Обмисляхме варианта да изберем Android пред Windows Phone 7, но това щеше да доведе до създаване на двуполна ситуация на пазара", така коментира пред медиите решението си да избере Windows Phone 7 за водеща платформа за смартфоните на Nokia изпълнителният директор на компанията Стивън Елоп. Малко по-късно главният изпълнителен директор на Google Ерик Шмит не скри разочарованието си от този избор на колегата си. Но изрази и надежда, че някой ден ще има устройства с произход Финландия и операционна система на Google. Всички тези изказвания дойдоха дни след като стана ясно, че Nokia сменя рязко курса и се сдобива с почти ексклузивни/почти OEM права за работа с платформата на Microsoft за смартфони. Малко иронично, защото преди годни компанията създаде Symbian именно за да спре инвазията на софтуерния гигант на мобилния пазар. Времената обаче се менят. Елоп обяви, че първите Nokia Windows Phone телефони ще се появят до края на годината. И не, Nokia няма да залага само на високия ценови сегмент, за да налага платформата на Microsoft. Дори напротив, очакват се и евтини телефони, работещи със софтуера. Symbian и MeeGo обаче ще останат в немилост – досегашната платформа на Nokia, създадена именно с цел да спре инвазията на Microsoft на мобилния пазар, ще се развива като франчайз, а съвместното начинание с Intel ще отпадне. Новина, която накара главния изпълнителен директор на производителя на чипове ,да псува като Карол Борц (изпълнителен директор на Yahoo, известна с пиперливия си език по време на презентации)" както самият той се изрази. Въпреки това Intel продължава да работи по платформата си, макар и самостоятелно.
Лидерът на Microsoft Стив Балмър обаче не скри задоволството си от избора на Nokia и обеща множество положителни промени по Windows Phone 7, които започват още на 8 март с първия ъпдейт на платформата. С него към функционалностите й ще бъде добавена поддръжката на copy/paste, обяви той по време на речта си в рамките на MWC. Но пък интересното около Windows Phone 7 предстои тепърва до края на годината, коментира Балмър. По думите му Microsoft планира да интегрира новия си браузър Internet Explorer 9, микроблогинг услугата Twitter и платформата си в облака SkyDrive в мобилната си операционна система. Пак през 2011 г. се очаква и до бавянето на мултитаскинг или възможност за работа с няколко приложения едновременно във Windows Phone 7 среда. Въпреки тези обещания MWC остана сух, що се касае до нови телефони с платформата. Иначе казано – нямаше нито един нов телефон, залагащ на Microsoft.
Конкуренция на ново ниво
Освен нови устройства обаче на Mobile World Congress телекомуникационните оператори за първи път дадоха масова гласност на един от най-големите си проблеми – навлизането на интернет компаниите на традиционно техните пазари доведе до неглижирането и превръщането им в доставчик на хардуер, каквито са базовите им станции. Това стана ясно по време на семинарната програма към MWC, в която взеха участие водещи имена като Пол Отелини от Intel, Карол Борц от Yahoo, Джим Баслили (съизпълнителен директор на RIM) и лидера на водещия мобилен оператор в Япония DoCoMo Руиджи Ямада. За пример бе дадена Google, чиято сянка над мобилната индустрия става все по-плътна и все по-голяма. Сякаш за да докаже това, изпълнителният директор на компанията Ерик Шмит заяви, че "над 300 хил. телефона с Android се активират всеки ден, а числото расте бързо". Успехът на Android и навлизането на тьрсачката в мобилните телефони не остават незабелязани от лидерите в индустрията. Nokia иска "среда, в която отношенията между доставчиците на услуги, производителите на мобилни телефони и мобилните оператори са балансирани", коментира Стивън Елоп. "Ние искаме да сме колкото може по-благосклонни към операторите", обяви Елоп в унисон с изказването на Стив Балмър малко преди това. Microsoft планира да превърне мобилната си платформа Windows Phone 7 в "най-добрата за работа от гледна точка на мобилните оператори", обяви изпълнителният директор на софтуерната компания. Лидерът в онлайн търсенето обаче се конкурира и с мобилните оператори, тъй като Android предлага много услуги, които навлизат в територията на телекомите. "Най-важното за операторите е те да не се превърнат в канал за дистрибуция", коментира Руиджи Ямада. Според него в момента телекомите са изправени точно пред такава опция – да се превърнат в дистрибутори на свързаност, върху която компании като Google да предлагат добавена стойност. Един от начините да се случи това е операторите да започнат да предлагат интелигентни услуги на облака, смята изпълнителният директор на DoCoMo.
Когато говорим за свързаност, не може да пропуснем голямата радост и голямата болка на мобилните компании. Тя се нарича "мобилен интернет". От една страна, това е основният катализатор на ръста на приходите на мобилните оператори. От друга обаче, това е основният им проблем, защото ръстът в трафика, породен от смартфоните, най-честно бе определян с думите "огромен" или "експоненциален". Според водещите имена от мобилната индустрия разрешението на този проблем е въвеждането на стандарта LTE, което обаче се точи вече няколко години. И най-вероятно няма да стане толкова бързо, колкото би им се искало. А "технологиите като HSPA+ ще живеят поне до 2020 г." смятат от една от водещите компании за доставка на мрежово оборудване Nokia Siemens Networks. Друго бойно поле за всички – от производители на софтуер, през доставчици на хардуер и до мобилни оператори – са приложенията. Пазар, който според Gartner през тази година ще достигне 15 млрд. USD. И на който (изненада!) Google изостава и е едва на четвърта позиция по приходи, изпреварена дори от Nokia. Е, наследникът на Ерик Шмит – Лари Пейдж – ще трябва да накара потребителите да използват онези 5% от приложенията в Android Market, за които се плаща. А дотогава ще диша праха на конкуренцията си въпреки лидерството си по пазарен дял. А ние ще чакаме късната пролет и лятото, когато се очаква дебютът на представените в Барселона устройства и в България.
***
Avenir Telecom дефилира на MWC
Собственикът на веригата магазини за мобилни устройства Internity – Avenir Telecom – се представи със собствен щанд на MWC 2011, където показа най-новите си предложения. Сред тях са новите зарядни устройства, разработени съвместно с Energizer. Те са с 40% по-малки като размер и вече включват 2 в 1 USB зарядно за таблети и мобилни телефони, както и 3 в 1 чарджър + USB кабел + зарядно за автомобил. Avenir Telecom се похвалиха и с Bluetooth устройствата на BeeWi – Mini Cooper S и хеликоптер, които могат да се управляват чрез Symbian, iOS и Android смартфони.
***
iPhone 4 стана телефон на годината
Не може без него. Да, става въпрос за iPhone. Въпреки че Apple традиционно игнорира изложението в Барселона, за да запази медийното внимание за продуктите си само за себе си, компанията отново открадна част от славата на конкурентите си. И спечели наградата за телефон на 2010 г. Призът бе за iPhone 4, благодарение на който Apple продължава да е на гребена на вълната на мобилната индустрия. А устройството се радва на непрекъснато растящи продажби и в България въпреки първоначалните проблеми с антената му при пазарния дебют през миналата година. Само за справка: за първите 3 седмици от появата на устройството по магазините, от него са продадени над 3 млн. бройки. Респект!
***
Twitter ще е полиглот, залага на мобилните телефони
Най-голямата микроблогинг услуга в света Twitter планира да въведе услуга, позволяваща краудсорсинг превод на платформата си. Това означава, че компанията дава право на потребителите си да превеждат интерфейса й по начин, вече въведен от Facebook преди 3 години. Това обяви по време на Mobile World Congress в Барселона главният изпълнителен директор на компанията Дик Костело. По думите му в началото тя е бъде достъпна за Русия, Турция и Индонезия, а впоследствие и за цял свят. От Twitter готвят и своя португалска версия.
Въпреки големия интерес към услугата обаче по време на Mobile World Congress стана ясно, че едва "около 40% от туитовете са от мобилни устройства", коментира Костело. Числото е изненадващо ниско за повечето анализатори, които очакваха доста повече активност от страна на мобилните потребители в Twitter.
***
Google планира да обедини Android за таблети и смартфони
Лидерът в онлайн търсенето (а вече и на мобилния пазар) Google планира да обедини версиите на операционната си система за мобилни телефони и таблети. Това заяви по време на речта си в рамките на Mobile World Congress Ерик Шмит, изпълнителен директор на компанията. В момента повечето смартфони с Android залагат на версия 2.3 и по-старите й вариации, а повечето таблети са на 3.0 или Honeycomb. Причина за това са разликите в хардуерните спецификации и възможности на двата типа устройства. Така например уиджетите за Honeycomb са "живи" – например мейлът може да се скролира директно на началния екран на таблета, а не да е необходимо отварянето на специално приложение. Паралелно с това Honeycomb поддържа и HD видео – способности, недостижими за по-старите модификации на операционната система.
"В момента предлагаме мобилна операционна система Gingerbread за телефони, операционна система за таблети Honeycomb. Може да си представите, че наследниците им ще бъдат кръстени на десерт и ще обединява двете. Най-вероятно това ще стане до 6 месеца", обяви Шмит. Освен това той потвърди намеренията на компанията си да навлезе на пазар, традиционно доминиран от основния й конкурент Microsoft, а именно – компютърните операционни системи. "Планираме да навлезем на компютърния пазар, още през пролетта част от водещите производители на хардуер ще представят компютри, работещи с нашата операционна система Chrome OS", обяви Шмит. По думите му тя няма да поддържа част от водещите приложения на Windows заради липсата на интерес от страна на Microsoft, "но ще се опитаме да я направим възможно най-добра", обеща изпълнителният директор на Google.
Стр. 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16