“Няма да се пенсионирам”

Capital.bg | Паулина МИХАЙЛОВА | 12.01.2013

От 3 декември "Булсатком" има това, което чакаше от много месеци – пари. Преговорите на тв доставчика с различни банки за финансиране на проекта за мобилния оператор приключиха с Уникредит Булбанк, която отпусна 41.7 млн. евро, основната част от които инвестиционен кредит с петгодишен срок. "Разбира се", е отговорът на Пламен Генчев на въпроса ще продължи ли с изграждането на мрежата, за която има разрешение от КРС. По думите му средствата от заема ще се използват основно за полагането на оптичната кабелна инфраструктура, която свързва надземното оборудване на оператора. Допълнително финансиране ще е необходимо за покупката на техниката за самите базови станции – когато окончателно бъде избран доставчикът им. "Ще поискаме и номерационен план от КРС, когато получим лиценза си от регулатора. Което ще е скоро", казва Генчев.

В петък "Булсатком" получи от Комисията за регулиране на съобщенията окончателния си лиценз за две честотни ленти по 5 MHz в спектъра на 1800 MHz за десет години напред, а от компанията обявиха, че ще стартират услугата си преди края на 2013 г. Междувременно продължава работата по узаконяването на площадките: избор на точки за поставяне на базови станции, преговори с етажната собственост и получаване на необходимите строителни разрешителни. "Можем да кажем, че около една четвърт от мрежата ни в цялата страна вече има такива разрешителни", твърди Генчев.

Няма промяна и при другата амбиция на "Булсатком" – да изстреля свой собствен спътник. Животът на този, от който в момента операторът ползва капацитет, изтича сравнително скоро и именно това се сочи от доста от анализаторите в сектора като бъдещ проблем за компанията. "Всъщност сателитът има още три години гаранция. А оборудване от този порядък все пак не спира да работи в момента, когато гаранцията му изтече. Но ние сме решени да изстреляме свой спътник, като ще създадем организация пренастройването на приемниците на абонатите ни да стане така, че те да не изпитат проблеми", казва Пламен Генчев. Според него новият сателит ще е "сравнително малък", стойността му като техника и позициониране в орбита ще е малко под 100 млн. евро, а "Булсатком" ще използва около 45% от капацитета му. Останалите ще бъдат предложени на други европейски оператори.

Междувременно обаче "Булсатком" ще трябва да приключи сегашната си битка – с bTV и TV7. За което е наясно, че не може да разчита на решение "свише" нито от КРС, която няма правомощия да се намесва в търговски спорове, нито от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която има нужда от месеци, за да излезе със становище. "Да, написали сме писма до регулаторите", казва Генчев. Писмото му до КРС заедно с това на опонента bTV в четвъртък беше разгледано от КРС, но комисията само призова двете страни към "конструктивен диалог".

"Принципно има празнота в законодателството, което урежда разпространението на ефирните телевизии", твърди съсобственикът на "Булсатком". "От една страна, Законът за авторското и сродните му права позволява всички телевизии да изискват от доставчиците плащане. От друга – Законът за радиото и телевизията въвежда изискване само националната телевизия да бъде безплатна. Редно е към нея да бъдат добавени и другите ефирни телевизии", смята Пламен Генчев. Що се отнася до конкурентното законодателство, bTV според него го заобикаля. "Законът за защита на конкуренцията забранява пакетирането на канали. Но bTV прави именно пакетиране, защото цената, на която ни се предлага само основният канал – bTV, е почти еднаква с поисканата за всички канали", твърди той. Що се отнася до обвиненията на телевизията, че "Булсатком" изкуствено занижава броя на абонатите си, за да плаща по-малки такси, е категоричен: "Таксата не се начислява на абонат. Да, при определянето й за всеки тв доставчик се взема предвид броят на клиентите му. Но оттам нататък договорът е на базата на твърда месечна сума, която в нашия случай е увеличаваща се с времето", казва той.

"Причините да спрем сигнала, както обявихме още на 21 декември, бяха три – "Булсатком" не прие условията ни за 2013 г. и отказа да влезе в нормални преговори. Отказа да декларира коректния си брой абонати, което е пряко свързано с условията ни за 2013-а. И (продължава да) има сериозни задължения към нас", заявиха междувременно от bTV.

Така позициите и на двете страни продължават да изглеждат доста втвърдени. Затова според Генчев преговорите трябва да продължат… "едно ниво по-нагоре". На евентуално "размразяване на ледовете" по думите му може да се разчита при такива разговори на ниво CME – собствениците на телевизията.

Междувременно за продажба на сателитния оператор не се говори. "Все още не съм за пенсия и няма да се откажа", категоричен е единият от собствениците му.

Оригинална пубрикация

Leave a Reply