Гости: Деница Сачева, ПР специалист, Поли Паунова, журналист, Антоанета Цонева, Институт за развитие на публичната среда, Виктор Лилов, музикален продуцент
Водещ: Силен уикенд ще има Деница Сачева и не само тя, всички, които са в голямото жури и въобще цяла България, защото уикендът, наистина силно начало, уикендът има нещо много важно, което досега наричаме историческо. Това е референдумът. Така че така да започнем с тази тема „Голямото жури”. Да представя голямото жури, PR специалистът и общественик Деница Сачева. Здравей, Дени, добре дошла.
Деница Сачева: Здравейте.
Водещ: Колегата журналист Поли Паунова от „Медия пул”. Здравей, Поли.
Поли Паунова: Здрасти.
Водещ: Институт за развитие на публичната среда, Антоанета Цонева, здравей, Тони и издател и музикален продуцент, Виктор Лилов. Здравей, Виктор.
Виктор Лилов: Здравей.
Водещ: Щях да ви питам аз как сте с нервите, защото напоследък като че ли се забелязва, че политиците започват да си изпускат много сериозно нервите и от телевизионния екран. Днеска гледахме премиера, който обясняваше, аз заслужавам ли това, заслужавам ли това? Гледахме и от парламентарната трибуна въпроси има ли кой да ме обича? Кой ме обича, кой ме мрази? Нещо се случва?
Поли Паунова: Много по Фройд е положението.
Деница Сачева: Това съвпадна, между другото, с вчера с изявленията на проф. Вихра Миланова, че 2000 души на всеки 100 хиляди, имат нужда от психиатрична болница, така че според мен, това просто беше доказателство на една статистика и на една научна теза. Аз бях изключително притеснена, защото вчера, между другото, имаше и парламентарна комисия по здравеопазване и всъщност се оказа, че там повечето депутати не са слушали внимателно това, което са казали специалистите. Те отдавна алармират, че има нужда от съдържателна програма за психично здраве. Казвам го с абсолютно цялата сериозност на това, защото…
Водещ: Много е сериозно, да.
Деница Сачева: … защото седмицата, за съжаление, ние сме свикнали с политиците, които имат такъв тип неадекватни изказвания. Имат странно поведение, но за съжаление, седмицата е белязана от доста трагични инциденти и доста трагични случаи, които би следвало да ни накарат да се замислим за нашето психично здраве и за начина, по който живеем.
Водещ: Така е. Поли, ти беше ли свидетел? Наистина сериозна тема. Няколко пъти сме я поставяли тук в ефир. Беше ли свидетел на тези въпроси,има ли кой да ме обича и така?
Поли Паунова: Ох, аз на много неща съм свидетел. Това е лошото. Виж сега, това, което, да се включа и аз към Дени. И сутринта министър-председателят и вчера кандидат-зетя на Иван Костов, Цветан Цветанов, демонстрират първо абсолютна изнервеност, която на фона на това, което се случва в държавата е напълно обяснима, заради патовата ситуация с референдума, заради опита за покушение върху Доган. Това е темата на седмицата. Няма как да избягаме от нея, заради абсолютния ужас, който се случва сред населението, тъй като това, което става във ВМЗ-Сопот, с малко по-положителен знак, се случва във всяко едно населено място, което е абсолютен гарант, че тези избори, вотът ще бъде силно наказателен и от друга страна, силно …
Водещ: А референдумът ще бъде репетиция за този вот?
Поли Паунова: Референдумът нищо няма да бъде.
Водещ: Нито исторически, нито репетиция?
Поли Паунова: Референдумът ще бъде една глупост, която започна като глупост и ще свърши, както свършва всяка една глупост – тихо, кротко и за три дни, както се случва всичко в България.
Водещ: Виктор Лилов, първият коментар на емоциите, които са в политиката, сега преди важния уикенд?
Виктор Лилов: По повод изнервените политици, аз забелязах, че колкото повече се изнервят политиците, толкова по-спокоен съм аз, поне на мен така ми действа това и явно може би има някаква причина. Не знам доколко тя е свързана с психичното здраве на населението и доколко не, но наистина изглежда доста зле ситуацията на високите нива. Според мен,там говорят хора, които не знаят какво искат. Не знаят каква визия имат, не знаят какво искат да направят всъщност с властта, която имат в ръцете и когато има много власт, събрана в ръце на хора, които не са способни да формулират ясно целите си, очевидно ще станем свидетели на още по-разклатени нерви. Имайки предвид на всичкото отгоре, че все пак има още 6 месеца до изборите. Ние още нямаме изборен кодекс. Изобщо очаквам психичното здраве на тия хора да се …
Водещ: Тони Цонева?
Антоанета Цонева: Аз какво да кажа? Ясно е, че изнервеността на политиците е функция на приближаващите избори и в български условия това изглежда толкова уродливо, нелепо, фарсово и как да го окачествявам, няма смисъл, защото има специфики, които се отразяват на образа на политиците тук. В България не е преставало на властта да се гледа като на плячка и когато политиците се приближават към плячката или пък някой започва да им я издърпва, наблюдавате ей тези неистови реакции. В България не се гледа на институционалния ред като на нещо, което трябва да се удържа, изгражда и утвърждава и през него да се продуцира благосъстояние, устройство, което да върви към развитие. Точно обратното, ние имаме политическа култура, която работи по механизмите на това да екстрактва, извлича частен интерес и обогатяване през обществения ресурс. Точно,заради това, когато наближат избори и трябва да има преразпределение на частните интереси…
Поли Паунова: … и на плячката.
Антоанета Цонева: … и на плячката, започват да се наблюдават тези ожесточени реакции, изгубване на контрол, изплуване на повърхността на всички травматични преживявания и разговорът за това дали ги обичат или не ги обичат, всъщност е, как да кажем, както поли каза по Фройд, сублимация на усещането да не изгубиш своето парче. Собствеността върху света, който примерно в момента владееш. Много е зловещо, но…
Водещ: Да спрем, да спрем.
Деница Сачева: Аз неведнъж съм изразявала своето дълбоко учудване как може в една държава, в която фармацевтичният пазар е в размер на 2 милиарда лева, никой да не си пие хапчетата. Не мога да го…
Поли Паунова: Ще свършим тоя разговор, за да влизат санитарите. Усещам аз.
Водещ: Добре. Да приемем, че сме си пили ние хапчетата и да продължим да говорим за референдума. Днес е петък. Референдумът е в неделя. Знаем ли вече каква е разликата? Колко са мъртвите души в избирателните списъци? Хора, това беше много важно, което обещахме ние на слушателите на Дарик радио, да следим тази разлика, откъде се появява, какво се случва. Един ден преди гласуването, има ли такава информация?
Поли Паунова: Ние имаме тази информация от няколко избора насам. Това е разговор, който се повтаря. Много съжалявам, че взимам думата така свирепо, но…
Водещ: Да, почвай.
Поли Паунова: Това е разговор, който се повтаря преди всеки вот и преди всеки вот се пишат абсолютно едни и същи заглавия. Държим се за сърцето. В зависимост от това, кой от коя партия е, коя партия е в опозиция, и тя се държи за сърцето, пък управляваща се тюхка и казва, нищо не мога да направя. Мъртвите души, ето ние вчера с Тони си говорихме доста за това. Всъщност не може. Остави мъртвите души, които са около 800 или 900 хиляди.
Водещ: Почти около милион.
Поли Паунова: Да, но абсолютно фрапантното е, че от изборите за президент до този един момент, разликата, набъбването на избирателите е 75 хиляди души. Т.е. устойчивите 900 хиляди да ги кажем, почти милион мъртви души, се увеличават с едни 75 000 души. На вота, който ще бъде парламентарния, ако върви с тези темпове, за една година се увеличат с 80 хиляди, значи са се увеличили с 30.На фона на това, че държавата се топи и това е абсолютно безспорен факт. Може да се види в преброяването на НСИ, може да се види…
Водещ: Има хора, които вземат гражданство, които се връщат от чужбина? Такива са аргументите на другата страна…
Поли Паунова: Добре, ама…
Виктор Лилов: Аз искам само да добавя нещо, което то е само един детайл, но е много важен за него. Аз много държа. Никой не говори за тоя детайл като че ли. Докато беше все още министър г-н Плевнелиев, тържествено се закле в предаване на Бареков пред една много сериозна телевизионна аудитория, че ще прочисти, тъй като беше в неговия ресор, че ще прочисти избирателните списъци от мъртви души. Защо г-н Плевнелиев, той в момента е президент, той също има възможността да окаже въздействие от тежестта на своята институция, която представлява…
Поли Паунова: Е, мъртвите души имаха възможност да окажат въздействие върху избора на Плевнелиев за президент, нали? Нека не забравяме това.
Виктор Лилов: О, да. Естествено, че е двустранно и аз може би, поради тази причина най-вероятно, той така бързо забрави обещанието си, но аз съм лично обиден…
Водещ: Това е много хубаво да му се напомни.
Виктор Лилов: … от това, че един човек, който иска доверие от целия народ, да бъде президент и да представлява този народ, излъга, защото за мен това е лъжа, че ще поправи списъците. Той не го направи това нещо и искам да видим сега…
Водещ: Една година по-късно не е направено.
Виктор Лилов: Да. Искаме да видим сега неговата заместника на поста му какво ще направи в същата…
Водещ: Добре. Нека да видим. Очакваме ли днес, нещо да се направи от регионалното министерство, министър Лиляна Павлова?
Антоанета Цонева: Какво да очакваме? Всъщност няма какво да се направи. Списъците са обявени. Числото е ясно. Около 7 милиона са в тях. Точно,както очаквахме всички да анализираме този феномен. В България, както каза и Поли, това е. Мъртвите души са евъргрийн. Няма по-устойчива тема от това какво и как нашите списъци не са адекватни. Не са актуализирани, не са релевантни към…
Водещ: На кого вършат работа мъртвите души?
Антоанета Цонева: Сега ще обясня много просто.
Водещ: Моля те, да.
Антоанета Цонева: Когато имаш неточен регистър на избирателите и непрекъснато има някакви плаващи числа и има тенденции, които не са правилни. Просто няма как избирателният списък да нараства при положение, че българската нация …
Виктор Лилов: Се стопява.
Антоанета Цонева: … се е стопила. Няма нужда да обясняваме, че няма как да е обратното.
Водещ: Добре де, връщане на хора от чужбина. … това като аргумент…
Деница Сачева: 400 хиляди са се върнали.
Антоанета Цонева: В една държава…
Поли Паунова: Заминават панически да…
Антоанета Цонева: Това, което се говори, в която има истинско управление, в която решение се взимат на база на доказателства и данни, никога не можем да водим разговора, ами, ако. Знае се колко души са получили гражданство до последния човек…
Водещ: Отпада като аргумент. Изчистихме го. Не е възможно.
Антоанета Цонева: Знаем колко души са получил гражданство до последния човек, защото това го правят институциите и ако има хора, които са се върнали, също националната статистика трябва да има данни за това. Такива числа не са обявявани, нито пък има ясни тенденции, че това променя динамиката в демографията.. Това е безспорно за всички. Това го отхвърляме като хипотеза.
Водещ: Не го приемайте като аргумент?
Антоанета Цонева: Да, да. И всъщност проблемът е в това, че когато имаш толкова много кухи числа вътре в самите списъци, е възможно да се правят манипулации с резултата, без те да могат да бъдат, спрямо тях, да се измислят някакви адекватни…
Водещ: Как на практика може да стане една такава манипулация? За какво ще следите вие като организация, която наистина много сериозно следи организацията на целия този референдум?
Антоанета Цонева: Първото, което ви казвам. Аз на референдума не очаквам с числата да се играе особено, но ще има значение, по отношение на измерването на активността. Първият елемент от това един регистър на избирателите да бъде актуален е отмерването на активността, защото то става на базата на избирателния списък и сега при положение, че ние имаме президентски избори, когато резултатът се е признал, когато на първи тур са участвали повече от половината от избирателите, ето ви първата база, първият момент, в който това се случва и това засягаше г-н Плевнелиев, при всички случаи. Сега на референдума, за да се сбъдне хипотезата, при която 20 % излизат хора с право на глас…
Водещ: Да гласуват.
Антоанета Цонева: … и произвеждат резултат, който трябва да бъде разгледан от парламента, ако превалира отговора да, пак е свързан с броя на избирателите. Ако всички социолози в България се подписват под твърдението, че българските избиратели са около 6 милиона. Да, обаче тази база ще се измерва в момента от 7 милиона. 20 % от 7 милиона не е същото като 20 % от 6 милиона, нали така?
Водещ: Така. Първо, избирателната активност…
Антоанета Цонева: Това искам да кажа до какво води. Това води до изнервяне на участниците в процеса. След като всички знаят, че това не е правилната база, на която ще се изчислява активността, ги карат да предприемат стратегии, чрез които да преодолеят активността и почват да купуват гласове, да контролират вота, да се опитват да фалшифицират ида манипулират резултати. Ето, това е функция на неправилното вкарване на хора в списъка, което впрочем е в разрез със самото ни законодателство.
Водещ: Много е важно да кажем, дали от тези мъртви души в списъка, могат да се възползват само управляващите или могат да се възползват всички други партии?
Деница Сачева: Общо взето, според мене, приоритет на управляващите е, тъй като голяма част от тези мъртви души,те ще бъдат записани в такива секции в малки населени места, където съответно избирателните комисии са преобладаващо членове на управляващата…
Виктор Лилов: Практически 100 %.
Деница Сачева: Да, практически 100 %, тъй като трябва да се има в предвид, че политическа партия ГЕРБ има всъщност и най-много представители в избирателните комисии в тези, които са по закон. И ние точно това си говорихме с Поли преди предаването за малки населени места, където по принцип живеят, да речем, около стотина души. Там сами разбирате, че няма да има наблюдатели, няма да има застъпници и няма да има кой знае какво. Там съвсем спокойно може да се запишат 5-10 хиляди души фиктивно и естествено, че възрастните хора в едно такова населено място, няма въобще да разберат, че такава голяма активност е излязла от това място.
Водещ: Спираме за новините на Дарик. Само с да или не ми отговорете. Ако това е възможно да се случи на референдума, ще се случи ли и на изборите през лятото?
Деница Сачева: Категорично.
Антоанета Цонева: Да.
Водещ: Категорично. Така с тоя категоричен отговор спираме. Новините и след това се връщаме в студиото.
Поли Паунова, Деница Сачева, Антоанета Цонева и Виктор Лилов. Такъв е съставът на голямото жури днес. Започнахме с референдума, разбира се. Няма да я изчерпим тази тема. В понеделник и въобще това е тема, която доста ще ни държи поне до изборите, ако не си направим правилните изводи. За какво трябва да сме наблюдателни на този референдум? И така да преминем към другите теми? Антоанета Цонева?
Антоанета Цонева: Когато обучавахме наблюдателите в институт за развитие на публичната среда, основното, което подчертавахме е, че има особени специфики при броенето на гласовете и трябва много внимателно при приключването на изборния ден, да се следи начина, по който ще бъде отчетен резултата, защото самата технология не е никак проста. Това е един от елементите, който наблюдателите със сигурност ще се фокусират върху него, както и върху организацията на изборния ден. Ние започнахме да наблюдаваме вече сигнали. Дори вчера сезирахме ЦИК за това, че например не на всички сайтове на областните администрации, РИК са качили информация, която обслужва хората с увреждания. Искам да кажа на всички хора, които ни слушат, че те имат право да гласуват в секция, която е определена и оборудвана за хора с увреждания. Такива секции ще има на територията на всички РИК-ове и не само, а да поръчат транспорт.
Водещ: Имат право на това, да.
Антоанета Цонева: Имат право на това и тази информация, ако я няма на страниците на областните администрации, нека звънят в РИК, защото до 19-и януари беше срока, до който тези списъци с конкретни места на териториите на отделните общини, където хората с увреждания могат да отидат, трябва да бъдат оповестени. Освен това да припомня, че във всяка една сграда, която е с повече от един етаж, всеки един човек с увреждане може да избере къде да гласува. В най-близкото училище на първия етаж, винаги трябва да има такава секция, в която той може да отиде. Искам да подчертая това, защото ние ще направим и този път много целенасочен мониторинг, как ще бъдат защитени правата, именно на хората с увреждания по време на референдума и на тези хора, за да можем да направим застъпничеството на това на следващите избори ,те да получат по-добри условия, по-добри гаранции за участието си.
Водещ: Добре. Това беше важно и за да изчерпим темата с референдума, която е голяма. Но имаме една друга изключително важна тема, нападението над лидера на ДПС, Ахмед Доган, така че вие лично ще гласувате ли на референдума?
Деница Сачева: Аз лично, както няколко пъти съм казвала, ще гласувам и ще гласувам с не.
Водещ: Деница Сачева. Поли?
Поли Паунова: Аз съм малко скептична, че тази кампания, освен да отврати, не можа да направи друго и това го казвам съвсем отговорно. Ту не искам да ми се веят знамена, граждански позиции, всякакви други простотии. Този референдум не защитава нищо гражданско. Не може хора, на които трябва да обясниш как се гласува с хиксче, да решават за ядрената енергетика. Това е абсолютна дивотия и въобще гласът за или против, в крайна сметка, този въпроса е абсолютно несъстоятелен. Извинявам се, че съм малко по-дълга в изказването тука, но този несъстоятелен въпрос, води само до натрупване на политически дивиденти и за ГЕРБ и за БСП. Аз не желая да бъда вкарвана като избирател, като гражданин в това.
Водещ: Два пъти отговор с не. Ще гласувам с не, няма да гласувам.Виктор Лилов?
Виктор Лилов: Аз може би ще гласувам с не и то, поради една много проста причина. Аз имам съвсем съзнателно и конкретно отношение към бъдещето на енергетиката в България. То не е свързано с това бъдеще и по принцип на човечеството, не е свързано с подобни източници, каквито са АЕЦ. Един такъв проект би бил адекватен преди 30 г. На днешно време той не е адекватен. Бъдещето на България, както и европейското бъдеще, не е свързано с подобни ресурси, така че съвсем съзнателно. Питат ме, искате ли да се развива, не, аз не искам да се развива. Това е едно абсурдно бъдеще. Затова ще гласувам с не. Просто имам отношение по въпроса.
Водещ: Въпросът е дали не, значи не? Антоанета Цонева?
Антоанета Цонева: Аз съм от онези 30 % българи, които са срещу ядрената енергетика и нейното развитие, защото аз и тези хора, които са против, отчитат рисковете, които съществуват пред развитието на тази технология. И за човечеството и з децата ни и изобщо за цялото бъдеще, защото нищо не е измислено срещу ядрените отпадъци. Така че в момента, за да бъда честна, аз се намирам между не и да не упражня правото си на глас. Ще мисля до последния момент. Ако гласувам с не обаче, това ще бъде не, защото моето не ще бъде зачетено в тоя референдум, защото въпросът не е за или против атомната енергетика, а дали да строим централа. Ако гласувам с не, това ще бъде политически, идеологически вот срещу енергийната мафия. Това мога да кажа аз.
Водещ: И свършваме. Имаме ден за размисъл. Утре е ден за размисъл, така че всеки може да вземе своето решение, дали да гласува и как да гласува, ако реши да гласува. И сега стигаме домина една седмица в много емоции, много политическа и обществена енергия, изхабена в една много важна тема и това е нападението, опита за убийство, покушението или атентата, не знам как го наричате вие и какво си харесахте? Какво е, според вас, всъщност това, което се случи с Ахмед Доган? Поли Паунова?
Поли Паунова: Всичко това, което каза е валидно, нападение, покушение, атентат. Много е важно тука да се кажат две неща. Аз не искам да влизам в теории на конспирацията, кой стои зад това и въобще за реализацията на въпросния атентат. Искам само да кажа, че абсолютно неадекватната реакция на НСО, изисква това шефът на НСО, вече да бъде бивш шеф на НСО. Т.е. това изискваше, а не вчера той да обяснява, че си е направил самоанализ. Аз не знам точно какъв самоанализ, в смисъла на това как започнахме предаването, с психиатричните понятия да си е направил г-н Коджейков. Въпросът е, че ако така са пазен, и най-пазените хора в държавата, по негово признание, това са 5 или 6 души…
Водещ: Да пази Господ.
Поли Паунова: Говорим за премиер, президент, бивш президент, бивш премиер, Ахмед Доган, Румен Петков и Яне Янев. Ако тези хора, които цялата държавна машина трябва да се съсредоточи върху това да опази живота им, може всеки средностатистически дебил да отиде при тях с пистолетче в ръка, това означава, че нашата сигурност, нашата лична сигурност като граждани на тая държава е под всякаква критика. Освен това, мен изключително много ме смути това, че парламентът не осъди това покушение. Много се изговори и за т. нар. лично върху нападателя. Има понятие като граждански арест и тука искам много ясна разделителна линия да сложа. Това, к,което видяхме, беше ужасяващо и в двата варианта и пистолета до слепоочието и побоя върху нападателя. Въпросът е само, че този човек в себе си имаше още 2 оръжия, както стана ясно после, така че НК в някаква степен оправдава подобно поведение, тъй като той се съпротивляваше и той трябваше да бъде обезоръжен. Но не може НС, това го казвам абсолютно отговорно, не може парламентът да откаже да осъди този терористичен акт. Ако Ахмед Доган беше убит, тогава парламентът пак ли щеше да откаже да осъди насилието?
Водещ: Ахмед Доган спаси сам себе си. Той реагира адекватно в тази ситуация и се спаси. Нали това се случи?
Поли Паунова: Да, той се спаси сам. Защо не го спаси НСО?
Водещ: Давайте и вие. Включвайте се в този разговор.
Виктор Лилов: Ахмед Доган се спаси сам само, защото имаше късмет това да не е истинско оръжие, иначе сега щяхме, както се казва, да си спомняме за него. Спомняте си, всъщност първото ми гостуване тука преди много години, кога беше не си спомням, беше точно свързана с една ситуация, свързана до известна степен с НСО. Аз тогава бях споменал за Николай Марков, за който много малко се говореше, защо Първанов го е извикал, защо е трябвало да прави лицеви опори и т.н. Всички…
Водещ: Николай Марков, бившият служител на НСО?
Виктор Лилов: Бивш служител на НСО, който беше привикан при Първанов на червеното килимче и му беше начукано канчето, образно казано, за това, че не се подчинява на заповеди от сорта на направата на лицеви опори. Всичко това нещо и този случай сега с нападението над Ахмед Доган са симптоми, свързани с НСО, а именно, че НСО се намира в един законов вакуум, който позволява хората, работещи там, да не са лично отговорни за действията си и за това, че не са спазили определени инструкции. Самият Ахмед Доган също е отговорен за това, което се случи, защото според факти, споделени от хора, работили за НСО и работещи за НСО, той лично не е искал охраната от НСО да бъде лично до него. Т.е. да чува за какво се говори с хората, с които се среща и т.н.
Водещ: И без теория на конспирацията обаче, звучи изключително съмнително уволненият полковник от НСО Райков, който казва, че е поискал скенер и по-сериозна охрана от НСО. Ръководството е отказало. Ръководството на НСО, после Доган отказва НСО да са до него…
Виктор Лилов: Аз точно за това говоря. Липсата на закони и нормативни актове за работата на НСО, създава именно такива ситуации, в които не знаем кой е виновен. Дали действително е имало разговор за или не за скенери. Защо не е подписан протокол, при условие, че ДПС не са поискали да има скенери и този протокол писмено да удостоверява, че ДПС се отказват от стандарти, свързани с охрана.
Поли Паунова: ДПС твърдят съвсем различно нещо. Те твърдят, че са изпратили 2 стандартни писма, които изпращат на всяка…
Виктор Лилов: Изпратили са ги, а пък полковникът, който вече е уволнен, твърди, че е имало обаждане и ДПС са поискали да не се слагат скенери и да не се проверяват всички участници.
Водещ: Да, Антоанета Цонева?
Антоанета Цонева: Тази зала я познавам доста добре като разположение и не знам дали хората си представят, обаче тя има един единствен подход, при който се минава през скенер. Минаваш през скенер, след като минаваш по стълби и самата зала има два входа. Т.е. това за охраняване не изисква голям човешки ресурс. Аз съм ходила на различни събития там…
Водещ: И не само…. Тази зала много добре.
Антоанета Цонева: Да. И знам по какъв начин, примерно спомням си, когато бяхме наблюдатели на избора на членове на ВСС, пиле не можеше да прехвръкне, включително минавахме през скенери, проверка на нашия личен багаж и т.н., така че това е едно място, което осигурява много добра възможност, поне ако се изпълни професионално, да бъде обезопасено. Осигурено във всякакъв смисъл. Твърде голяма небрежност е това да няма скенер, защото той е един скенер при подхода на стълбите се слага.
Виктор Лилов: То дори и два да се слагат…
Антоанета Цонева: И два да са.
Виктор Лилов: И два и три да са, ако са много гостите на конференцията, може…
Антоанета Цонева: Не знам дали хората добиха представа, когато го гледат на телевизия, колко е голямо това, но това всъщност не е най-голямата зала в НДК. Това е едно място, което наистина може да се покрие, от гледна точка на различни дискове…
Поли Паунова: То се покрива след дъжд качулка, извинявайте…
Антоанета Цонева: Не, не е така.
Поли Паунова: Да, да.
Антоанета Цонева: То е било оголено, за да може там да се възпроизведе този момент.
Поли Паунова: Именно.
Антоанета Цонева: За мен, продължавам да твърдя, че това е постановка.
Виктор Лилов: За мен това също е много добре планирано действие.
Антоанета Цонева: Не знам дали атентаторът знае, че участва в постановка, но това нещо има второ дъно. Просто, който ги гледа тия кадри, ако вярва, че това не е така, значи действително не си е пил хапчетата. Извинете!
Виктор Лилов: Човекът, който е планирал това нещо, е бил наясно, че НСО са оголили напълно …
Антоанета Цонева: Оголили напълно.
Виктор Лилов: За мен това е едно чисто мафиотско послание, изпратено до Ахмед Доган и това е лично моя интерпретация, подчертавам. Не може човек да си тръгва, ако не си е свършил ангажиментите и задълженията. Една седмица преди тази конференция, Ахмед Доган, по-точно източници, близки до него, бяха разпространили слуха, че той се оттегля от председателството на партията. За мен това е едно ясно и чисто послание, типично.
Водещ: Ама …както го обясни Виктор, да, мафията така праща послания. Деница?
Деница Сачева: Аз исках да кажа толкова много неща, че сега в момента ми е малко трудно да ги структурирам по важност. На първо място, аз също вярвам, че това категорично първо не е израз на гражданска позиция от страна…
Водещ: Нападателя.
Деница Сачева: Нападателя.
Антоанета Цонева: Октай.
Деница Сачева: Също така вярвам, че това по някакъв начин е организирано или режисирано, тъй като сами виждате, че всъщност една от основните характеристики на едно мероприятие, както ги наричат хората, които ги организират, е именно то да удря в много и разнообразни посоки и да разсейва обществената енергия в много и в разнообразни сценарии, за да не може в последствие да излезе с някакво конкретно обяснение. Безспорно е това, около което всички се обединяваме и това е ролята на НСО. Аз искам да подчертая, без да съм експерт в областта на охраната, но охраната не се осъществява само в деня на случване на нещо. Охраната е основен елемент на охраната е анализът, събиране на предварителна информация, обмислянето на потенциални заплахи, на потенциални възможности и т.н., така че провалът на НСО тук е абсолютно категоричен, без значение там имало ли е скенер, нямало ли е скенер, имало ли е метален детектор, нямало ли е и т.н. Включително аз бих отишла и още по-нагоре до това изобщо, по отношение на службите, каква е тяхната роля, по отношение на предотвратяване на всякакви такива събития, не само, по отношение на това, когато нещо се е случило, те как са реагирали в момента на случването. Изключително е притеснително е, че по големи, сериозни теми, ние нямаме отговори, от страна нито на службите, нито на МВР. Ние не сме чули никаква версия от какъвто и да е било характер и никакво адекватно съобщение за атентата в Бургас. Ние не чухме много важни отговори като например кой нападна бившия директор на АЕЦ „Козлодуй” и т.н. и т.н. Има много…
Водещ: И му отряза ухото.
Деница Сачева: Да. И му отряза ухото, защото това също е…
Виктор Лилов: …
Деница Сачева: Да, имаме страшно много неща, които се случват.
Антоанета Цонева: Кой уби Ахмед Емин?
Деница Сачева: За които нямаме никакъв отговор на тези…
Виктор Лилов: …
Водещ: И няколко общински съветници в страната.
Деница Сачева: И това е изключително сериозно и точно, поради тази причина, точно, защото няма никакъв адекватен отговор на тези въпроси, ние продължаваме да живеем в конспирации. Постоянно мислим какво се е случило, кой го е организирал, как го е организирал, защо го е организирал. Определено аз също смятам, че тук има организация. Тази организация е дала определени послания. Имаше най-различни спекулации, включително какви са посланията, се търсеха в речта на самия Ахмед Доган. Той каза няколко важни неща в тази реч. Включително беше насочил сериозно послание сложи върху алтернативните източници на енергия. Самият той знаете, че постоянно се говори по темата, че е хидроинженер. Той сложи много интересно за мен послание, свързано с медиите. Каза, че медиите са се сраснали с властта и то в присъствието на народен представител от…
Водещ: Собственикът на медии…
Деница Сачева: Собственикът на медии, който беше на първия ред. Имаше много неща, за които после в последствие хората започнаха да ги анализират…
Водещ: Тепърва ще ги анализираме, ама нямаше зрялост в политическите реакции, според мен?
Поли Паунова: Искам да добавя две неща. Първото е, относно речта. Тази реч се загуби в събитията. В нея има най-важният момент. Включително и аз като журналист го отчитам като свой пропуск, че това бе пропуснато от всички нас, медиите. В речта на Доган има един пасаж за героя, разбирайте, Бойко Борисов, който се радва на подкрепа от Анкара и този пасаж е силно критичен към Турция, силно критичен и към България. Там има още едно изречение, което казва: Аз не бих искал да коментирам поведението на чужди министър-председатели, не, че нямам такова морално основание. Едно към едно става ясно за…
Антоанета Цонева: Ердоган.
Поли Паунова: … за кого говори Доган. Мисля, че този пасаж трябва тепърва да бъде анализиран и трябва да бъде анализиран много внимателно с много умерен прочит. Това едно.Само това за смисъла на речта, исках да допълня.
Антоанета Цонева: Да, да.
Поли Паунова: Второто нещо, което е много важно, е това, което в момента се случва със службите. 30 секунди им отнема. Службите като ДАНС и ГДБОП трябваше да знаят и да предотвратят, защото тези служби имат огромен бюджет, а всъщност се оказва, че те научават от новините пост фактум неща. Вторият момент е, че когато, по-добре пост фактум, отколкото пост мортем, но винаги има такъв вариант, както видяхме. И другият много важен въпрос е в момента с цялата тази версия, която се гради, за личния мотив, за желанието за изпъкване, в която са се впуснали МВР, психолози и всякакви лози…
Виктор Лилов: …
Водещ: … за слава…
Антоанета Цонева: Вижте колко тъжен човек…
Поли Паунова: Това нещо означава само едно. По този начин МВР ще каже, ето ние разследвахме случая. Намерихме причината. Разкрихме причината. Ние няма за какво повече да разследваме. Просто всичко ще свърши.
Водещ: подценяване на ситуацията.
Деница Сачева: Само искам да добавя последно нещо по темата…
Поли Паунова: Не подценяване, подмяна на ситуацията.
Водещ: Подмяна на ситуацията, според поли. Да?
Деница Сачева: Да. Аз не случайно исках да акцентирам върху речта. Речта трябва да бъде също анализирана и също да бъде внимателно прочетена. Все пак това са 20 страници, пълни с доста послания. Според мен, в тях могат да бъдат намерени някои от отговорите на въпросите, които си задаваме, но аз искам да добавя и за агресията, която видяхме. Тук аз не съм много на страната на Поли. НК, да разрешава такава агресия, но ние тук говорим отново за политици.
Поли Паунова: Ама Поли не е на страната на това да се бият политиците.
Деница Сачева: тава въпрос, че…
Поли Паунова: Да, възмутително е, Дени.
Деница Сачева: … намерени такива оправдания, но за мен…
Водещ: Можеше ли да вземеш ножовете, без да го пребиваш?
Деница Сачева: … политици не могат да правят това. Аз мисля, че българският народ в момента страда. Той е беден, глупав, безработен, самоубива се и т.н.
Водещ: И гладен.
Деница Сачева: Точно, защото политиците, които управляват България през последните години, са политици на нагона. Те се занимават с нагона. Те говорят ни просто, обикновено. Формулират в нас всички тези ниски страсти.
Поли Паунова: Но ние няма спор, че сме…
Деница Сачева: Точно, поради тази причина, когато политици на сцената стимулират ниски страсти, аз с това нещо не мога да се съглася.
Водещ: Чувство за безнаказаност демонстрира и цялата политическа власт?
Деница Сачева: Да и това е нещо, което абсолютно категорично, независимо какви са обстоятелствата, без съмнение те са били шокиращи, без съмнение, там е имало такъв тип реакция, която е била абсолютно първична, но според мен, тези хора би следвало да понесат най-малкото морално наказание. Да.
Поли Паунова: Трябва да има разследване в случая.
Водещ: Тони?
Антоанета Цонева: Аз съм с малко по-друг поглед. Може би ще бъде много притеснително това, което мисля дали да го кажа, но ще го кажа. Аз мисля, че има такова ниво на агресия вече, инфилтрирано в самото общество от години насам, както през говоренето и поведението на политическия елит, така и през изобщо медийната среда. Самият факт, че тези кадри течаха без предупреждение. Да, те хиляди пъти бяха повторени. През цялото време си мисля, Боже, мой, това го гледат деца. Може просто случайно да … пред екрана. Българските медии нямат абсолютно никакъв рефлекс, че тези кадри са изключително отвратителни. Това го оставям настрана. Това инфилтрира…
Поли Паунова: Ама ние и медиите сме отвратителни бе, Тони. То обществото ни е отвратително.
Антоанета Цонева: Това инфилтрира голяма агресия от години насам в хората, обществото, която в крайна сметка, започва да процедура, как да кажа, каква е думата, някакъв тип екстремизъм в самите прояви. Ние очакваме все повече посланията да бъдат някакви толкова изведени по някакъв начин, които сами по себе си, пак са агресивни, за да могат всички да ги разчитат. И какво имаме? Имаме хора, които родители, които избиват цялото си семейство. Това вече втори път, поради бедност, нищета или притиснати от някакви обстоятелства. Представяте ли си това каква травма е за цялото общество? Моята прогноза е, че това няма да свърши дотук,защото това са вид социални епидемии, които произвеждат. Те се мултиплицира се това поведение. Когато гледаш…
Водещ: На психолозите такава е диагнозата, така че…
Антоанета Цонева: … атаката срещу хора, които са недосегаеми, произведена по този начин, тя също, под една или друга форма, ще се повтаря, което означава, че обществото ни, според мен, на мен ми се иска, ние да говорим за това, се качва на една писта на екстремизма и агресията, която ще бъде ускорена от петте избора, които предстоят, просто, защото, повярвайте ми, няма да ни пожалят политиците, да употребят всички, изведени до край форми на публично поведение, които да могат да ни разделят, противопоставят, за да могат те на този екран да прожектират елементарния си черно-бял филм. Това ме притеснява, защото имаме среда, която подкрепя такива феномени, вместо да ги потушава и да ги посочва като изключения. Всъщност ние живеем…
Водещ: … епидемия от агресия. За това ли говорим? Епидемия от агресия…
Антоанета Цонева: Да, политическа, да.
Водещ: Виктор?
Виктор Лилов: Аз…
Водещ: Самата агресия във Фейсбук след нападението. Знаете какво се случи. Беше ужасно.
Виктор Лилов: Аз съвсем два кратки коментара, бих искал да направя. Единият е свързан с дейността на Ахмед Доган. Дали наистина, когато човек чете тази реч и да речем, се абстрахира от автора й, речта е много точна. Тя анализира в много аспекти, може би дори 90% от депутатите, от представителите на ДПС, които бяха там. Може би е била дори неразбираема. Ставаше въпрос за властови механизми, за властови ресурс на локално и на европейско ниво. Говореше се за наистина много сметки. Много интересна реч, обаче аз не мога да се абстрахирам от носителя, от автора на тази реч, който с действията си напълно опровергава всяко едно от съжденията в тази реч. Аз не мога да му имам доверие. Тази реч, която аз я слушах, беше интересна чисто като философско схоластично упражнение за мен, с изключение може би на този момент, който Поли отбеляза, свързан с…
Водещ: Турция и подкрепата, да.
Виктор Лилов: … на турския премиер, но всичко друго за мен беше едни голи думи, без никакво действие зад тях. Той с политиката си доказа, че не е никакъв либерал, с всичките си действия, той задраска всяка една либерална ценност, която иначе стои в програмата на тяхната партия и в която те се кълнат. За мен това не е либерална партия. Те не защитават либералните ценности. Това е едното нещо, което исках да кажа. Другото нещо е действията на прокуратурата, по отношение на този инцидент, следствието и прокуратурата. Тази скорост, с която се конструира някаква реалност, някаква хипотеза, която се представя за действителна, абсурдите, които прочетох, това, че имал три патрона, пък нямал пълнител, това, че от вестник, били изрязани някакви неща…
Антоанета Цонева: Това, че имал българското и европейското знаме в жилището си и някой във Фейсбук се беше пошегувал. Сега остава да открият препис на „История славянобългарска”…
Виктор Лилов: Това е толкова елементарен и примитивен трик, на който се хващат хората и това е поредният пример, как следствието и прокуратурата не работят. Не разследват в действителност случая. Това беше казуса, в Борисовата градина с убийствата. Това бяха всички казуси, които станаха публични. Следствието конструира…
Антоанета Цонева: … хипотези, които дават на обществото…
Виктор Лилов: Подбират подходящите доказателства. Другите ги игнорират.
Водещ: Подмяна на ситуацията, това, което каза Поли.Това беше голям залог към новия главен прокурор, извинявайте…
Антоанета Цонева: В Оруел всъщност „84-та”, основното е да подмениш действителността, да пренапишеш новините, да пренапишеш историята, ако трябва. Всичко да бъде, министерство на истината да каже кое е истината. Ние от вчера, освен, че имаме много отдавна министерство на истината, от вчера след изявата на вътрешния премиер, имаме министерство на любовта…
Виктор Лилов: Аз мога да ти кажа кой е министър.
Водещ: Кой е министър?
Поли Паунова: Вътрешният министър.
Антоанета Цонева: … защото имаше такива послания, обичаш ли ме,не ме ли обичаш, обаче целият проблем е, че при нас поне министерство на истината и министерство на любовта съвпадат, което дори Оруел не се е сетил за това.
Поли Паунова: Аз ти казах Фройд. Всичко търсим във Фройд. Последни думи искам, да кажа и млъквам.
Водещ: Кажи, Министерство на щастието ще имаме ли някога…
Поли Паунова: …. Които няма да имаме.
Водещ: Министър на щастието.
Поли Паунова: Само да добавя това нещо. Всичко това, което казаха и Виктор и Тони аз съм напълно съгласна с тях. Допълвам само. Не може, не е нормално, демократична държава, 2013 г., член на ЕС, управляващата партия и службите и въобще цялата нагласа на обществото към този инцидент да е все едно е гръмнала пиратка на нова година пред НДК. Това, хора, е опасно и страшно.
Водещ: Или някой е тропнал с крак и просто е сплашил някой. Деница, последни думи и от теб?
Деница Сачева: Последни думи, мисля, че България има остра нужда от политици, които са свободни и които обичат България, колкото и да звучи това емоционално, защото моят личен девиз е, че любовта е енергия, а истината свобода, така че…
Поли Паунова: Той и Цветанов така мисли.
Деница Сачева: … ако повече говорим истината и ако имаме повече политици, които искат да бъдат свободни да говорят истината и най-вече такива, на които да им пука за България, а не за тях самите, мисля, че всичко щ бъде доста по-добре.
Водещ: Тони?
Антоанета Цонева: Свободни политици ще имаме, ако имаме свободни граждани. Моята надежда, защото те могат да изберат съзнателно свободни политици. Моята надежда е в хората, които не се уморяват да излизат на улицата, да крещят и викат и скандират в лицето на властта: Мафия и да застанат като щит срещу последното неограбено от тази злощастна държава. Ако нещо някога тук превърти зъбчатката, ще започнат тези хора, които излизат и го правят. Нищо друго няма как да създаде някакъв здрав фундамент, от който ние да тръгнем нанякъде. Речи, конгреси…
Водещ: Мислещи … хора.
Антоанета Цонева:… мурафети, всичко това е само, за да ни остави в блатото, в което стоим.
Водещ: Виктор, ти си и край на голямото жури за днес?
Виктор Лилов: Аз всъщност няма какво да кажа. По-скоро, хора, повярвайте наистина, че сте свободни, за да направите свободен избор. Наистина това е посланието, което подкрепям. Исках да говоря нещо за банките и за това убийство в Пловдив, не знам дали имаме време?
Водещ: Нямаме време, но това са вечни теми, така че…
Деница Сачева: Завърши с обич, не с убийство, моля те.
Водещ: С обич.
Поли Паунова: Саундтракът към… и всичко да се свършил.
Виктор Лилов: Министерство на любовта вече е под контрола на здравите сили, няма какво да кажа.
Водещ: Божидар Манов ще влезе след малко да си говорим за кино и така всичко филмово ни е в България. Не можете да отречете, така че край. Благодаря ви. Благодаря ви и на четиримата.