www.manager.bg I 25.10.2014г.
По всяко време на годината, във всяка епоха рекламодателите търсят оригинални начини да влияят и да убеждават.
Някои от тях ще успеят, други може би не. Но малцина ще са онези, които ще оставят отпечатък в световната рекламна история. Например, като колегите им през 20 век, които с рекламните си послания промениха света и повлияха на начина, по който поколения наред възприемат продукта им.
Това коментира в електронното издание на BBC Кейти Конъли. Авторката разказва за шестте съвременни суперпопулярни кампании на някои от глобалните марки, които успяват да променят мисленето на милиони.
В четири поредни дни ще ви представим любопитната история на фундаменталните кампании в областта на рекламата, които променят мисленето на хората и дори определят светогледа ни днес.
Започваме със следните две истории.
DeBeers с рекламното послание „Диамантът е завинаги“ (A diamond is forever). Дръзката реклама на диамантения гигант DeBeers прави нещо необикновено. Компанията успява да убеди поколения млади мъже, че единственият приемлив символ на годежа е диамантеният пръстен.
Преди кампанията „Диамантът е завинаги“ от 1948 г. пръстенът с диамант не е бил символ на брака и годежа. Той не се споменава като подходящ подарък и знак на обвързването в двойките никъде в литературата на 19 век.
Кампанията на DeBeers променя това. Според посланието й диамантите не са чак толкова рядко откриваеми, но са един от най-трудните за обработване материали. Затова те въплъщават качество, което може да трае вечно. Подчертавайки вечността като качество и проектирайки идеята за красотата и устойчивостта на диамантите върху романтичната връзка, DeBeers буквално променя западната култура и традициите, свързани с предлагането на брак..
Volkswagen с кампанията „Think small”. В края на 50-те и началото на 60-те години на 20 век рекламодателите в Америка „са хранили“ аудиторията със строга диета от традиционни национални стереотипи за половете, подчертана информация за ефикасността на продуктите и вдъхновяващи личности, въплъщение на американската мечта. Volkswagen идва на рекламния пазар и скромно разбива това мислене.
Когато през 50-те години компанията първоначално опитва да навлезе в Щатите, тя среща значителни трудности заради начина на мислене на аудиторията. Моделът Volkswagen Beetle, който автомобилният производител се опитва да рекламира, е кола, която американците не искат. Тя е правена от германци, отношението към които все още е доминирано от тъжната, зловеща сянка на Втората световна война. Освен това колата е дребна и се различава драстично от представите на американците за огромните, широки автомобили с мощни двигатели и силни светлини по големите US пътища.
Тогава през 1959 г. Volkswagen пуска кампанията „Think small”, подчертавайки преднамерено това, което не се харесва в автомобила, като по този начин го откроява като различен. В рекламата вече не присъства флиртуващото момиче, което гледа закачливо към колата. Няма го и напетия младеж зад волана. Визията е простичка, изчистена и най-вече изпълнена с ирония.
По думите на Боб Гарфийлд, рекламен консултант и бивш автор на AdvertisingAge, посланието осъжда себе си и като такова то става водещ пример в рекламата по времето на американската постмодерната епоха.
Очаквайте продължение!