Shell помага да се разкриват тайните на подводния свят

www.publicis-consultants.bg I 01.06.2015г.

Технологиите и експертизата, с която разполага енергийният сектор, помагат на учените да изследват океанските дълбини и да разширят границите на научното познание за Мексиканския залив.

 От 2007 г. насам Shell и други енергийни компании осигуряват достъп на океанографа Maрк Бенфилд до техните подводни роботи, за да изследва живота на хиляди метри под  водата край бреговете на Тексас и Луизиана.

„Тези подводни роботи са нашите очи в морето“ казва Марк, професор в Катедрата по океанография и крайбрежните науки в щатския университет на Луизиана, открил нови видове в Мексиканския залив. "Те ни дават възможност да опознаем мястото с най-голямото разнообразие на живот на планетата, по-голямата част от което все още е неизвестно за науката."

 Въпреки че повече от половината от повърхността на земята е океан, учените все още знаят много малко за създанията, които живеят в дълбините на океаните. Средата там е студена и тъмна, а налягането на дълбочина 2,500 метра е 250 пъти по-високо от това при морското равнище.

 За да изследват живота в морските дълбини, на учените са им необходими роботи, които се управляват дистанционно от оператор на повърхността, и са екипирани с камери, мощно осветление и роботизирани ръце.

 Тези машини обаче са скъпи. Много малко са притежание на академични институции. А петролната и газова индустрия разполага с много такива и позволява на учени като Марк да ги използват, когато не са в употреба..

Проучване на живота в океанските дълбини

 Това сътрудничество между академичните среди и петролната и газовата индустрия се провежда в световен мащаб под името SERPENT и дава възможност да се ползва съществуващия технологичен потенциал на индустрията за научни цели. Изследователските институти се възползват от безплатен достъп до апаратурата и помощта на операторите. Учените обучават операторите да наблюдават и следят за морски живот в продължение на дълги периоди от време в офшорни добивни обекти. Така компании като Shell получават повече информация за това как техните дейности и морският живот съжителстват на дъното на морето.

Хиляди гмуркания

 От 2007 г. насам проектът на Марк Бенфилд в залива в рамките на партньорството SERPENT е получил данни и изображения от хиляди гмуркания на роботи в нефто-газови съоръжения на Shell и други нефтени компании в района. Това доведе до откриването на нови видове октоподи и наблюдаването на други същества, които рядко се виждат в естествената им среда.

 "Това е една изключително успешна съвместна работа", казва Марк. "Без този проект дълбоките води в Мексиканския залив щяха да останат една голяма загадка."

 Ако искате да се насладите на подводно пътуване в една от последните загадки на Земята, можете да разгледате следното видео:  https://www.youtube.com/watch?v=esNqNzHia7U&

Автор:
Михаела Янева

Leave a Reply