Водещата в Би Ти Ви Лора Крумова: Тийнейджърството на “Тази събота” и “Тази неделя” свърши

в. Преса | 07.07.2012

- Лора, как оценяваш първата година в ефир на втората си авторска рубрика по Би Ти Ви – "Тази събота"?

- Когато започнах първото си предаване – "Тази неделя", идеята беше за едно по-бутиково предаване – пространство, в което си представях, че ще има любопитни, рядко срещани личности. Впоследствие Би Ти Ви поиска да направим и съботно предаване – "Тази събота". Това промени гледната точка на екипа и го вкара в новинарската машина. В предаването започнаха да влизат и актуални теми, и политически. Отначало имаше хора, които исках да бъдат табу – фолкпевиците, политиците. Впоследствие започнах да разговарям и с тях. До някаква степен сега дори се радвам, че се освободих от предразсъдъците си.

- Започна ли да харесваш фолкпевиците?

- Измежду тях има момичета, които заслужават уважение. Гледам да се отнасям непреднамерено и с респект към всеки гост. Едно момиче обаче роди изречението: "Паричките са щастие", и то пред детето си. Други ме изненадаха приятно, доказвайки биографията си на работещи жени. Радват ме разговорите, които не натоварват. Въпреки че съзнавам, че важните диалози понякога са други. Хората гледаха и коментираха гостуването на шефа на "Берета трейдинг", който всъщност бе тежък разговор. Явно посъветван от пиар специалист, за 17 минути той не отговори на нито един от двата или трите основни въпроса, които трябваше да му се зададат.
След срещата с този човек цял ден ме боля глава. Отначало живеех с мисълта, че в "Тази събота" и в "Тази неделя" ще се говори само за красиви и възвишени теми. Сега вече виждам, че няма как, защото и животът не е такъв. В този смисъл тийнейджърският период на "Тази събота" и "Тази неделя" свърши.

- Каква е историята с интервюто на Златко Баретата? Той говори рядко, а ти го разпита единствено за катастрофата, в която по случайност не загина синът му?

- Такова беше неговото условие, с което аз се съобразих. За мен беше важно да се види искрен ли е този човек, казвайки, че катастрофата, в която за малко не се е озова и синът му, наистина не е предизвикана от гонка. Да разкаже как се е чувствал в първите минути, преди да разбере, че момчето му е било в съседната, а не в катастрофиралата кола. Камерата е лупа, тя улавя всеки фалш. Затова исках този разговор.
Трудно е да оправдаеш очакванията на цялата аудитория. Отначало канехме интересни хора от миналото. В резултат част от зрителите ни обвиняваха, че реабилитираме соца. После почнахме да вадим богатите и веднага казаха – вижте ги тия, вземат им парите. Потърсихме Златомир Иванов-Баретата, след което получихме писма от майки, че не искали да гледат криминални типове на екран. Това е мислене с клишета, което се надявам постепенно да разчупим.

- Публиката знае, че си къмпингар, сърфист, че обичаш природата в автентичния й вид. Не ти ли е тъжно, че около дискусиите за Закона за горите природозащитниците обвиниха точно Би Ти Ви, и до известна степен теб, в защита на корпоративни интереси?

- Този въпрос ще го разделя на две. Първо – получи се добре, че обществото вече е напълно убедено как законите не трябва да се приемат на тъмно, без предварително обсъждане. Много се радвам и че гражданското общество вече не е само във фейсбук, а че се организира и защити позиция. Това беше важен момент и се надявам оттук нататък да е винаги така.
Що се отнася до Би Ти Ви – в определен момент имаше едно жестоко преиграване. Телевизията се извини, не помня друга медия да го е правила, независимо за какво става въпрос,
Би Ти Ви даде толкова различни гледни точки, че тезата за цензура направо ми е смешна. Откакто работя в Би Ти Ви, никой никога не ми е оказвал натиск. Гостите ги избирам с двамата си продуценти, тримата си репортери и главния продуцент на сутрешния блок. За съжаление отношението към медията ми заприлича на онзи момент в началото на 90-те години, когато по площадите викаха "кой не скача, е червен".

- Диана Найденова?

- Нямам навика да коментирам колеги.

- Как върви училището за млади телевизионни журналисти, което направи с Галя Щърбева от Нова телевизия?

- През септември започва обучението на първата група от магистърската ни програма. В момента набираме студентите, които ще влязат в нея. Осигурили сме стипендии за няколко. Не търсим само завършили журналистическия факултет. Дори предпочитаме юристи, икономисти. Когато са получили солидни познания в правото или във финансите, от тях може да стане добри журналисти с ресор криминален или финансов.

Стр. 23

Leave a Reply