Chello Central Europe I Юлия Трайкова I 6.03.2013
„Reza’s African Kitchen“
Премиера: 25 март
Ексклузивно по Food Network
През март готвачът на Food Network и топ ресторантьор Реза Махаммад се завръща на екран с нова поредица, ексклузивна за канала. „Reza’s African Kitchen“ представя разнообразието на африканската кухня и изследва удивителната култура на Африка, докато Реза пътешества из континента в търсене на нови вдъхновения.
Наслаждавайки се на спиращите дъха гледки на Ботсвана, Намибия, Занзибар, Замбия и Южна Африка, Реза открива кулинарното наследство, чудесните вкусове, характерните съставки и влиянието на Индия върху кухнята на този прекрасен континент, за който казва, че е като негов втори дом.
Забавният водещ изпробва най-различни занимания – отправя се на сафари с кон, на риболов на тигрова риба, сприятелява се с щрауси, пасе овце и се гмурка по време на интригуващия си кулинарен опит да открие вкусни, изкусителни ястия като кифлички с патешко и заешко, щраусово филе с джинджифил и портокалов сос и рачени кюфтета с чили.
Реза коментира: „Аз имам дълга любовна история с Африка. През последните шест години редовно я посещавах, и с удоволствие преподавах и пътешествах. Тя е толкова многолика и имах чувството, че пътуванията ми едва докосваха най-повърхностния й слой. Искаше ми се да изследвам по-задълбочено кулинарното наследство на страните от южна Африка.
Имаше толкова необикновени хора по време на обиколките ни – личности със собствен поглед и изключителни познания, както и специалисти по нови готварски техники и приспособяването към околната среда за готвене и приготвяне на храната.“
„Reza’s African Kitchen“ следва успешната поредица „Reza Spice Prince of India“ от 2012 г., която запозна зрителите на Food Network с храната и културата на Раджастан.
Поредицата стартира на 25 март и ще се излъчва всеки делничен ден от 12:50 и 18:15 (повторение – всеки понеделник от 22:00 и всяка неделя от 14:05).
******
За Food Network
Food Network, един от най-популярните тв канали в САЩ, стартира в Европа, Близкия Изток и Африка през февруари 2010 г., след старта във Великобритания през ноември 2009 г. Каналът предлага неустоима комбинация от великолепни рецепти, свежи идеи и изключително забавление, вдъхновявайки както запалените гастрономи, така и всички останали зрители.
Вълнуващият програмен микс включва любими забавни поредици в прайм тайма като „Iron Chef America”, „Chopped” и „Food Network Challenge”, както и дневни предавания, които представят нови и утвърдени таланти в кулинарното изкуство, включително „Barefoot Contessa“ с Ина Гартен и „30 Minute Meals” със звездния готвач на Америка Рейчъл Рей.
Food Network предлага по нещо за всеки вкус!
Канал Food Network е собственост на Scripps Networks Interactive, една от водещите компании, създаващи лайфстайл съдържание за телевизионния и интернет пазар, чиито тв канали се управляват от международния телевизионен доставчик Chello Zone в региона на Европа, Близкия Изток и Африка.
За повече информация – www.foodnetworktv.com
в. Капитал | Весислава АНТОНОВА | 09.03.2013
Докато съдебните спорове по едрите проблеми продължават, на повърхността ефирният преход върви по ноти
Какво би могло да се случва на един кораб, ако в машинното тече масло и наближава буря, но капитана го няма, боцманите са изгонени, а на борда има неколцина юнги? Те само поддържат курса. Горе-долу така тече процесът по цифровизация на телевизионния ефир в България, който има злощастието да съвпадне с правителствената криза. От една страна, Европейската комисия (ЕК) даде страната на съд заради непрозрачните и ограничаващи конкуренцията конкурси за мултиплексите. От друга – във Върховния административен съд (ВАС) текат две дела: за рекламната кампания на цифровизацията (до десет дни съдът трябва да излезе с решение) на огромната стойност от 17.5 млн. лв. и за обявения от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) конкурс за седми мултиплекс. От трета – няма никаква яснота ще даде ли държавата пари и колко, за да освободи място в ефира не само за новия оператор, но и за втория от досега избраните.
Но пък насред всички тези заплахи на повърхността всичко е спокойно и малките процедури, заложени по план, текат сравнително гладко.
Дърва, въглища и телевизия
На 1 март преходът от аналогово към цифрово телевизионно излъчване тръгна по план. Мерки по повод забележките на Брюксел не бяха предприети, а цифровият сигнал започна да се излъчва паралелно с аналоговия в график с аргумента, че ако не започне процесът, ще последват нови санкции от еврокомисията за неспазени ангажименти и срокове. От екрана потекоха още и още еднотипни рекламни клипове, които да ни обясняват какво ни предстои, как да се справим и колко ясно телевизионно бъдеще ни чака.
На 1 септември аналоговият сигнал ще спре окончателно. В този преходен период от половин година социално слабите, които получават енергийни помощи, имат право на ваучер, с който да си вземат декодиращо устройство, на стойност 60 лева. С него те трябва да отидат в някой от магазините на избраната търговска верига и да си вземат т.нар. set top box – имайки предвид, че толкова струва най-евтиният модел. За 2012/2013 г. броят на хората, имащи право да получат помощ за въпросното устройство, е 210 711 – според официалната информация на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Кутийки за 15 млн. лв.
На 1 март правителството в оставка гласува нови 17.5 млн. лв. да бъдат отпуснати от бюджета на транспортното ведомство именно за социални помощи за декодиращи устройства. Според информация от министерството предоставянето на декодерите ще стане на два етапа за цялата страна. "За всеки от етапите се предвиждат до 7.5 млн. лв. Следователно общо на цялата територия на страната – до 15 млн. лв.", казаха от PR отдела на МТИТС. Както се и очаква, остатъкът от сумата ще отиде за целите на информационната кампания. "За радио- и телевизионни клипове, публикации в печатни издания, печатни информационни и разяснителни брошури…" Дали за въпросните 2.5 млн. лв. ще бъде обявена обществена поръчка, кога и при какви условия – за момента не е обявено. Ако трябва да бъдем точни обаче, дори ако всичките 210 711 души на енергийни помощи получат ваучери за декодери по 60 лв., получената сума е 12.64 млн. лв. Тоест за реклама остават 4.86 млн. лв.
Не по-малко интересно е обаче как ще бъде изхарчена по-голямата сума. Обществената поръчка за доставчик и разпространител на декодиращите устройства бе обявена в края на миналата година. На 27 декември бяха отворени и офертите на кандидатите да продават декодерите. "В момента комисията продължава работата по разглеждането и оценяването; подписването на договор с изпълнител и по-конкретно изразходването на публични средства е обвързано с положително произнасяне на ЕК относно схемата за държавна помощ", коментираха от МТИТС. Компаниите, които участват в търга, са три: веригите магазини "Техномаркет", "Технополис" и "Зора". На пазара обаче се коментира, че поръчката ще бъде спечелена от веригата "Техномаркет", собственост на "К енд К електроникс". През ноември мажоритарен акционер в дружеството стана регистрираната в Лихтенщайн компания Domtech Holding, свързвана с банката на Цветан Василев. КТБ влезе като кредитор в "Техномаркет" в началото на 2012 г. и впоследствие преобразува заемите си в собственост, като увеличи капитала на групата.
"К енд К електроникс" кандидатства за т.нар. обособена позиция 2, която е за Северозападния район на България, включващ областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен. "Техномаркет" е единственият кандидат, подал оферта за тези населени места. За Южен централен район, в който влизат областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян, Хасково (позиция 1) и за Североизточния район, в който са области Варна, Добрич, Търговище, Шумен (позиция 3), кандидатите са два – "К енд К електроникс" и "Зора М.М.С.". Най-оспорвана е надпреварата за град София (позиция 4), където оферти подадоха "К енд К Електроникс", "Зора М.М.С." и "Технополис България".
От магазини "Технополис" обясниха, че нямат информация кога ще приключат търговете. Не са наясно и как ще бъдат осребрявани от държавата ваучерите на гражданите, които търговските вериги ще приемат срещу декодиращо устройство.
На въпроса при какви условия ще се получават ваучерите, от МТИТС коментираха: "При спазване на принципа за технологична неутралност (т.е. лицето да няма достъп до цифрова телевизия) – минимален диференциран доход; условие, че лицето живее само или че е единственото в семейството, което ще получи декодиращо устройство."
Ще има ли 15 март
За момента Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) е твърдо решена да проведе обявения за 15 март конкурс за седмия мултиплекс оператор. Стига, разбира се, дотогава ВАС да не спре процедурата, каквото е искането на единия от кандидатите – Ди Ви Би Ти, който обжалва условията в нея. Другият кандидат, който има право да се яви на наддаването на 15 март, е "Булсатком". Само тези две компании закупиха документацията по конкурса. Междувременно обаче по информация от запознат с процедурата източник притежателят на лицензите за мултиплекс платформи за втория етап на цифровизацията – "HD Медия сървисиз" (компанията, на която "Хану про" прехвърли три от четирите си лиценза), се готви да блокира конкурса или резултатите от него. Компанията вече е подала протестно писмо до КРС, че комисията стартира процедура за още един конкурент, при положение че не е осигурила честотен ресурс за работа на вече допуснатите до този пазар дружества.
Дали изобщо търгът ще стигне до някакъв резултат – засега няма как да се прогнозира. Държавата обаче в момента вече не е само без воля да разреши едрите проблеми около очерталия се монопол при цифровизацията, но и без проводник на такава воля. И се оказва, че лошото съвпадение на безвластието с ключови моменти в хода на ефирния преход само заздравява позициите на свързаните с Цветан Василев фирми в цялата схема.
Стр. 48



